Klíčové faktory, které vám pomohou vybrat radiátor správně 

Radiátory nám slouží k vytápění bytů nebo rodinných domů. Bez nich bychom si život v zimním období nedokázali s největší pravděpodobností představit. Jak ale vybrat ten správný radiátor? K tomu vám může dopomoct několik důležitých faktorů. Na ty byste se při výběru měli zaměřit.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vybíráme radiátor: Zaměřte se na důležité aspekty během procesu

V první řadě se podíváme na tři nejdůležitější body. Právě na tyto body se budete dále zaměřovat. Jaké body patří k těm nejdůležitějším, co se týče správného výběru radiátoru? Určitě bude záviset na provedení a materiálu daného produktu. Materiál je bezesporu jedním z hlavních faktorů, a to při výběru jakékoliv věci. Dále je dobré se zaměřit na velikost vytápěné místnosti. Špatně zvolený radiátor vám nemusí vytopit celou místnost. Vy tak v zimním období budete následně mrznout. Posledním hlavním bodem je výkon radiátoru. I ten je nezbytně důležitý pro správné vytápění.

Radiátory se rozdělují na několik typů. Litinové radiátory jsou například dobré v tom, že i po vypnutí z nich jde ještě relativně dlouhou dobu teplo. Za to však mají pomalejší start, co se týče zahřívání. Plechové radiátory zase naopak mají vynikající start. Jakmile je ale vypnete, neočekávejte z nich příliš dlouhou dobu teplo. Okamžitě vystydnou. Hliníkové radiátory patří k těm modernějším řešením. Jejich výhodou je nízká váha a rychlá instalace. Zahřívají se velmi rychle a nemají problém hřát i po vypnutí radiátoru. 

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Žebrové radiátory a další faktory při výběru správného produktu

Poslední skvělou volbou je tzv. klasika v podobě žebrových radiátorů. Patří k nejstarším na trhu. Jejich vzhled je sice považován za jakési retro, na druhou stranu jsou plně dostačující do bytů. Přesněji řečeno do menších místností. Pochopitelně hlavním ukazatelem bude výkon vámi vybraného radiátoru. Žebrové radiátory mají dlouhou životnost a vysokou odolnost proti poškození. Pomalu se ale nahřívá a váha produktů je relativně vysoká. V neposlední řadě jsou náročnější na údržbu.

Podíváme se na to, jak spočítat potřebný výkon pro jednotlivé místnosti. Výpočet si následně můžete provést sami. Dejme tomu, že na 1 metr čtvereční budete potřebovat radiátor o výkonu v rozmezí od 60 do 100 W. Poté vypočítáte plochu místnosti a výšku místnosti. To společně ještě budete násobit x 40 W. 

Na závěr se poohlížejte také po funkcích. Zajímavou funkcí je například termostat. Termostat slouží k udržení teploty v místnosti. Moderní radiátory lze ovládat z pohodlí sedací soupravy, a to pomocí dálkového ovladače.

Tip: Pokud topíte a radiátor je studený, je třeba jej odvzdušnit. To bývá na začátku topné sezóny, jak uvádí internetový portál Bydlet.cz.

Zdroj: Bydlet.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Mé jméno je David Novák a pro internetový magazín iBydlení.cz píšu články zaměřující se převážně na interiér a zahradu. Obor bydlení mi je blízký, a tak nemám problém se zaměřit prakticky na jakékoliv téma.

Nejnovější články

--- Další články autora ---