Kalifornie je pro nezaujatého Evropana místem splněného amerického snu. Bují tu přitom fenomén bezdomovectví. Proč vlastně a má situace řešení?
Kalifornie řeší bytovou krizi
Slunná Kalifornie na pobřeží Tichého oceánu je pro mnohé symbolem neomezených možností. Stát na západě USA však nereprezentuje jen životem tepající Los Angeles se svou hollywoodskou „továrnou na sny“.
Momentálně místní vláda řeší narůstající problém s bezdomovectvím. Na ulicích tady žije zhruba 170 000 lidí bez přístřeší. Za epicentrum bezdomovectví je považováno právě slavné Los Angeles. Lidé přebývají nejen přímo na ulicích, ale i ve stanech, v autech nebo v opuštěných domech.
Administrativa kalifornského guvernéra Gavina Newsoma přitom v průběhu pouhých 4 let utratila 17,5 miliardy dolarů na řešení tohoto závažného sociálního problému. Situaci se ale nedaří zvládnout a místní obyvatelé jsou podle průzkumů skeptičtí ohledně toho, že bude možné jakékoli řešení v budoucnu najít.
Příčinou neutěšeného stavu je nedostatek dostupného bydlení. Situaci dále zhoršila pandemie koronaviru. Například v Los Angeles by k uspokojení poptávky potřebovali více než půl milionů nových bytových jednotek. . S masivním nárůstem bezdomovectví se potýká i hlavní město Sacramento. Od března 2020 do listopadu 2021 se nájem v této oblasti v průměru zvýšil o 20 %.
Bezdomovci vyhánějí Kaliforňany ze země
Kritici tvrdí, že zodpovědné jsou za celou situaci technologické společnosti. Ty platí svým pracovníkům nadprůměrné mzdy. Lidé s příjmy průměrnými, kam patří třeba zaměstnanci restaurací, ale i učitelé, si tak drahé bydlení následně jednoduše nemohou dovolit.
Řada lidí proto končí na ulici a roztáčí se tím spirála bezdomovectví a dalších problémů, jako je mizivá hygiena nebo zvýšená kriminalita.
Místní obyvatelé se tak významně obávají o svou bezpečnost. Mezi bezdomovci bují i užívání narkotik. Odhozené injekční stříkačky pak ohrožují ostatní obyvatelstvo i potenciálním přenosem infekčních onemocnění.
Řada Kaliforňanů se již nyní v obavách z původní domoviny stěhuje. A novináři tamních médií referující o současném stavu se nezdráhají používat slova jako „exodus biblických rozměrů“.