Spory o tom, zda jsou chytřejší psi nebo kočky, v průběhu historie rozdělily mnohé milovníky domácích mazlíčků na pejskaře a kočkomily, přičemž obě skupiny odkazují na teze různých vědeckých výzkumů. Podívejte se s námi, co vědci zjistili ve svých studiích v souvislosti s tímto tématem.
Biologické rozdíly v inteligenci
Některé studie naznačují biologické rozdíly v inteligenci mezi kočkami a psy. Výzkum ukazuje, že mozková kůra, vrstva mozku, která řídí funkce, jako je řešení problémů a rozhodování, má u psů tendenci mít mnohem více neuronů než u koček. Zatímco psi mají v mozkové kůře v průměru asi 530 milionů neuronů, kočky jich mají jen asi 250 milionů, což je téměř polovina množství nalezeného u psů. Ačkoli by se mohlo zdát, že tato data naznačují, že psi jsou dvakrát inteligentnější než kočky, přímá korelace mezi větší velikostí mozku a zvýšenou inteligencí nebyla přesvědčivě prokázána. Bez ohledu na to je vyšší počet neuronů u psů často považován za měřítko jejich vynikající inteligence.
Srovnání psů s kočkami i lidskými batolaty
Psi mají tendenci vykazovat silnou sociální inteligenci a přirovnávají se k mentálním schopnostem lidských batolat. Studie naznačují, že psi projevují sebevědomí a jsou úspěšní v kooperativních komunikačních úkolech.
Výzkum sociální inteligence psů je však nutné brát s rezervou. Ačkoliv mnozí považují psy za hlavní předměty výzkumu sociálního poznání, kočky jsou zřídka studovány v behaviorálních laboratořích. Vědci začali studovat chování koček teprve na začátku 21. století a o kočičí inteligenci se objevilo jen málo informací. Některé výzkumy naznačují silnou sociální inteligenci u psů i koček. V jedné studii, kdy zástupci obou druhů soutěžili v testu na nalezení skryté potravy, dosáhli velice podobného skóre. Nedostatek informací o chování koček však znamená, že znalosti o sociální inteligenci koček zůstávají omezené.
Ve skutečnosti samotné srovnání psů a koček může postrádat faktické základy. Vzhledem k tomu, že tyto dva druhy mají tak odlišné zvyky a role, někteří vědci dochází k závěru, že srovnání jsou nelogická. Psi a kočky se vyvinuli, aby uspěli v povinnostech svého vlastního druhu, což znamená, že jejich typy inteligence nemusí být srovnatelné.
Závěr
Zda jsou inteligentnější psi nebo kočky, zatím zůstává stále neprůkazné. Ačkoliv některá data poukazují na to, že psi vykazují vyšší úroveň sociálního intelektu, je zapotřebí více výzkumů, aby se urovnala debata mezi příznivci koček a milovníky psů.
Zdroj: Všechny výše uvedené údaje z vědeckých výzkumů byly čerpány z Britannica.com.