back to top

Jedlá soda a její využití v domácnosti. Nepoužívejte ji na kamenné desky či stříbrné šperky

Jedlá soda je všeobecně známá pro svou všestrannost jako čisticí prostředek. Její jemné abrazivní vlastnosti, deodorační schopnosti a přírodní složení z ní činí oblíbenou volbu pro řešení různých úklidových úkolů v domácnosti. Existují však určité předměty a povrchy, které by se jedlou sodou čistit neměly. V tomto článku se budeme zabývat některými věcmi, které byste neměli čistit jedlou sodou, abyste předešli jejich možnému poškození a zachovali jejich celistvost.

Jedlá soda je domácí zázrak, ovšem existuje pětice věcí, které byste raději měli čistit jinak. Podívejte se, zda neděláte zásadní chyby při používání jedlé sody, která se těší čím dál větší oblibě. Nejen, že je extrémně účinná, ale také levná.

Hliníkové nádobí

Přestože jedlá soda dokáže účinně odstranit skvrny a zabarvení z mnoha typů nádobí, není vhodná pro použití na hliníkové nádobí Alkalická povaha jedlé sody může reagovat s hliníkovým povrchem a způsobit jeho odbarvení a časem dokonce korozi. Nejlepší je zvolit alternativní metody čištění určené speciálně pro hliníkové materiály.

Kamenné desky

Na kamenných deskách, jako je žula nebo mramor, by se jedlá soda rozhodně neměla používat. Abrazivní povaha jedlé sody může poškrábat povrch těchto jemných kamenů a vést k jejich trvalému poškození. Místo toho používejte čisticí prostředek s neutrálním pH, který je speciálně určen pro kamenné povrchy.

Nepřilnavé nádobí

Na nepřilnavé nádobí, jako jsou pánve s teflonovým povrchem, se nedoporučuje používat jedlou sodu. Abrazivní struktura jedlé sody může opotřebovat nepřilnavý povlak, snížit jeho účinnost a potenciálně způsobit jeho odlupování nebo poškrábání. Držte se neabrazivních čisticích prostředků doporučených pro nepřilnavé povrchy, aby nedošlo k narušení jejich nepřilnavých vlastností.

Elektronická zařízení

Soda by se nikdy neměla používat k čištění elektronických zařízení, včetně chytrých telefonů, tabletů nebo notebooků. Jemné částice jedlé sody se mohou dostat do štěrbin a portů zařízení a poškodit citlivé obvody. Pro čištění elektronických zařízení používejte čisticí roztoky doporučené výrobcem nebo specializované utěrky na elektroniku.

Zlaté nebo stříbrné šperky

Přestože jedlou sodu lze použít k čištění mnoha typů šperků, není vhodná pro zlaté nebo stříbrné šperky. Abrazivní povaha jedlé sody může poškrábat kovový povrch a odstranit případné ochranné povlaky nebo patinu. Pro čištění zlatých nebo stříbrných šperků volte šetrnější metody čištění doporučené klenotníky.

Perlové šperky

Perly jsou křehké drahokamy, které vyžadují zvláštní péči. Jedlá soda je pro perly příliš abrazivní a může způsobit nenapravitelné poškození jejich lesklého povrchu. Místo toho perlové šperky jemně otřete měkkým vlhkým hadříkem nebo použijte jemný čisticí prostředek na šperky určený pro perly.

Lesklé nebo saténové lakované povrchy:

Použití jedlé sody na lesklé nebo saténově lakované povrchy může vést k nevzhledným škrábancům a zmatnění. Abrazivní struktura jedlé sody může odstranit povrchovou úpravu laku a zanechat viditelné stopy. U lakovaných povrchů se držte jemných neabrazivních čisticích prostředků nebo se řiďte doporučeními výrobce.

Zdroje: Redakce, Autorský text doplněný o informace z portálu proženy.cz.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Bc. Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---