Jaké zvíře je vhodné pro alergiky?

Na úvod je třeba říci, že bohužel neexistuje nic jako zvíře, které by bylo pro alergiky vhodné. Nejen zvířata, ale také příbytky některých domácích mazlíčků se totiž mohou stát zdrojem plísní a bakterií, které by alergickou reakci mohly vyvolat. Také některé druhy stravy, slin zvířat apod. mohou na alergiky působit negativně. Nicméně existují druhy zvířat, u kterých je riziko vzniku takových reakcí výrazně nižší. A o těchto zvířatech se budeme v tomto článku bavit.

Těchto zvířat se rozhodně vyvarujte

Ty nejagresivnější formy alergenů pochází z koček a různých druhů hlodavců, jako jsou křečci, morčata, králíci, domácí potkani a další. To umocňuje také fakt, že se těmto zvířatům dává do příbytku seno na přežvykování nebo piliny jako podestýlka. Tyto alergeny mohou v domácnostech přežívat i několik týdnů po tom, co je zvíře opustí. Zbavíte se jich jedině až opravdu pečlivým úklidem.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pes vhodný pro alergiky

Dobře snášení bývají bezsrstí psi, jako je například americký bezsrstý teriér, mexický naháč, peruánský naháč, čínský chocholatý pes apod. Pokud se vám rasy bez chlupů nelíbí, nemusíte zoufat. Vybírejte však takové, které příliš nelínají. K takovým psům patří třeba maltézský psík, pudl, bišonek apod.

Kočka vhodná pro alergiky

Teď to vypadá, že si trochu protiřečíme, že? Nicméně je fakt, že některá plemena jsou pro alergiky vhodnější. K nejznámějším plemenům patří bezsrstá Sphynx. Vhodná jsou i krátkosrstá plemena, která tak často nepouští chlupy jako například barmská kočka, devon rex nebo ocicat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Papoušci

Pokud snášíte lépe peří než chlupy, doporučujeme podívat se spíše po opeřeném kamarádovi. Andulky jsou nejznámější chovaní papoušci u nás a bývají mezi alergiky dobře snášeni. A to zejména díky své velikosti, při které šíří jen malé množství alergenů. Také amazónek bývá pro alergiky vhodnou volbou. Tou nejlepší je exotický tukan, který však vyžaduje notnou dávku zkušeností.

Další mazlíčci

Rybičky a želvy samy o sobě alergické reakce nevyvolávají, ale jídlo pro ně určené nebo plíseň, která se v akváriích či teráriích může vyskytovat, bývají kamenem úrazu. Důležité je, aby příbytky udržovala v čistotě osoba, která alergiemi netrpí.

Před pořízením jakéholiv zvířete doporučujeme navštívit alergologa, který udělá patřičná vyšetření. U silných alergiků je lepší zvyknout si na život bez zvířete, než se s těžkým srdcem následně domácího mazlíčka zbavovat.

Zdroj: wikipedia, Pesweb, Zoohit

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---