Jak vyčistit stříbro?

Stříbro je velice oblíbeným kovem, a to nejen vzhledem k cenové dostupnosti, ale také díky své barvě, která sluší snad každému. Ve vzduchu se však nachází sirovodík, který způsobí, že stříbro po čase zčerná. Jak zčernalé stříbrné šperky vyčistit, aby se zase blýskaly novotou?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Mýdlová voda

Jednou z variant, jak stříbro vyčistit, je použití mýdlové vody, do které stříbrné šperky namočíte a necháte je tam, dokud se špína nerozpustí. Následně dočistíte například zubním kartáčkem, opláchnete tekoucí vodou a necháte uschnout.

Alobal s jedlou sodou

Tato metoda je tak trochu chemickým pokusem. Podle iReceptar.cz čistí stříbrné šperky doslova před očima. Spočívá v tom, že vyložíte misku alobalem. Následně do ní dáte stříbrné šperky tak, aby se dotýkaly alobalu. Následně uvařte vodu, kterou opatrně nalijte do misky a přisypte jedlou sodu. Během deseti minut bude šperk měnit barvu. Pak jej nechte oschnout.

Ocet nebo citron

K tomuto způsobu čištění budete také potřebovat 500 ml horké vody. Podle Dumzahrada.cz přidejte do vody lžíci octa nebo šťávu z jednoho velkého citronu a následně do ní vložte šperky. V octové vodě je nechte 15 minut, ve vodě s citronem 30 minut. Následně je opláchněte pod tekoucí vodou a nechte oschnout.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zubní pasta

Jedná se o známý způsob čištění stříbra, ale není úplně ideální. Podle Chytre-bydleni.cz se stříbro zubní pastou a kartáčkem drhne tak dlouho, dokud nezmizí černý povlak. Avšak tento postup může stříbro poškrábat a obrousit. Tomuto způsobu se tedy raději vyhněte.

Na co si dát ještě pozor?

Při čištění si dávejte pozor na další materiály použité na šperku. Některé způsoby mohou poškodit perly, zirkony nebo drahé kameny. Při použití horké vody se ujistěte, že nemáte některou součást šperku přilepenou lepidlem, které by se mohlo rozpustit.

Zdroje:

https://www.ireceptar.cz/zajimavosti/jak-vycistit-stribro-30000308.html

https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-doma-vycistit-sperky-20220112.html

https://www.chytre-bydleni.cz/usporne-bydleni/jak-vycistit-zcernale-stribro-behem-nekolika-minut

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---