Jak vybrat stolní lampičku?

Stolní lampičky jsou skvělým vedlejším zdrojem světla. Náramně se hodí do dětských pokojíčků nebo pracoven. Je to pochopitelné, protože při psaní domácích úloh nebo pracovních záležitostí si mnohdy nevystačíte jen s hlavním zdrojem světla. Výkon světla je potřeba posílit. Právě s touto problematikou vám pomohou stolní lampičky.

Čím se řídit při výběru?

Stolní lampička by v první řadě měla být dostatečně výkonná. Rozhodně se ale nedoporučuje přesáhnout sílu 500 a více lumenů. Zároveň se ale nedoporučuje klesnout pod hranici 350 lumenů. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá. Příliš slabé světlo poškozuje zrak školáka. Mimo jiné ho více oslabuje, a jeho oči tak bývají ve větší zátěži. To se týká i dospělých osob. Podobně to funguje i u výkonnějších světel. I ty bývají rizikové, a to jak v případě školáků, tak pracujících osob.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Při výměně žárovky myslete na to, aby samotná žárovka nebyla větší než stínidlo. Stínidlo hraje svou roli a funkci. Je tam z toho důvodu, aby žárovka nepřesahovala přes tento produkt. Pokud bude žárovka větší než stínidlo, nepříjemně bude oslňovat školáka nebo pracující osobu. Ideálně vždy vybírejte stejnou žárovku. Budete tak mít stoprocentní jistotu správného výběru.

Další parametry, které byste měli zvážit

Dalším faktem je teplost světla. U stolních lampiček dávejte přednost LED žárovkám. Halogenové žárovky se vyrábějí s teplou bílou barvou, která je pro zrak člověka nepříjemná. Zvlášť v takové blízkosti. K lepší soustředěnosti a práci se totiž doporučuje studené bílé světlo. To už ovšem mnoho výrobců nevyrábí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pořizujte stolní lampičku s pohyblivým ramenem a možností nastavení i výškové relace. Budete tak mít jistotu, že je vaše dítě v maximálním bezpečí a stolní lampička ho nijak neomezuje nebo nepoškozuje, co se týče zraku. Na závěr vyberte také správné místo pro umístění stolní lampičky. To by nemělo být jednak v blízkostí dítěte, ale zároveň ani v dálce, protože by stolní lampička rázem přestala plnit svou funkci.


Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Mé jméno je David Novák a pro internetový magazín iBydlení.cz píšu články zaměřující se převážně na interiér a zahradu. Obor bydlení mi je blízký, a tak nemám problém se zaměřit prakticky na jakékoliv téma.

Nejnovější články

--- Další články autora ---