Jak vybrat správná okna?

Výběr nových oken může být považován za náročný úkol. Pokud se ale zaměříte na určité parametry, zjednodušíte si jej i o několik kroků. Rozhodně nelze zajít do prvního specializovaného obchodu a ukázat na první okna, která uvidíte. Každý proces týkající se takto důležitého výběru si žádá svůj čas a nastudování. Jedině tak docílíte úspěšného konce.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vybíráme okna

Jako první je potřeba zjistit, jakým informacím byste měli věnovat zvýšenou pozornost, budete-li vybírat pro svůj byt nebo rodinný dům nová okna. Není pochyb o tom, že jsou okna velice důležitou součástí každého bytu nebo rodinného domu. V první řadě musí plnit funkčnost. Okna mají určitou úlohu, které je potřeba se držet. Dále je dobré se ale zaměřit u výběru oken také na vzhledovou stránku neboli design. Jaké parametry vás tedy budou zajímat?

Okna se dělí na několik kategorií. Podíváme-li se na první kategorii, tou je umístění okna. Okna lze v tomto případě dělit na dveřní, klasická, střešní nebo balkonová. Samozřejmě je daleko více podkategorií. Tyto však patří mezi ty základní. Dále se okna rozdělují podle konstrukcí. Buď jsou okna fixní, jež se nedají otevírat, nebo okna, která se dají otevřít. Okna se mohou v případě otevíratelnosti dělit také do více kategorií. Těmito kategoriemi jsou sklopná okna, jednokřídlá okna nebo dvoukřídlá okna, popřípadě posuvná.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co se týče materiálu oken, pak nejčastěji narazíme na plastová, hliníková nebo dřevěná okna. Plastová okna patří k nejčastěji používaným variantám, vzhledem k tomu, že mají výborné vlastnosti, cenu i poměr. Dřevěná okna se mohou pyšnit výbornou tepelnou izolací a příjemným vzhledem, vyberete-li správný dřevěný dekor. Je potřeba ovšem počítat s vyšší pořizovací cenou. Hliníková okna se naopak mohou pyšnit nejdelší možnou životnosti, pevností a stabilitou. Využívají se na místech, která jsou vystavována určitým rizikům. Z pohledu ceny patří k těm vůbec nejdražším variantám.

Technické parametry oken

Nyní víte, jaké vlastnosti okna mají a z jakých materiálů se vyrábějí. Dále je potřeba si zjistit, z čeho se vlastně skládají. Jejich technické parametry se skládají z okenního profilu, izolačního skla, distančního rámečku a kování, včetně pantů a klik.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Mé jméno je David Novák a pro internetový magazín iBydlení.cz píšu články zaměřující se převážně na interiér a zahradu. Obor bydlení mi je blízký, a tak nemám problém se zaměřit prakticky na jakékoliv téma.

Nejnovější články

--- Další články autora ---