Jak vybrat psací stůl? Záleží na těchto kritériích

Psací stůl je základem domácí pracovny i pokojíčku školního dítěte. Vybrat ho není až tak snadné, zvláště za předpokladu, že se nenecháte zlákat jen pěkným designem. Pokud stojíte před úkolem v podobě výběru psacího stolu a nevíte, jaká kritéria sledovat, nechte si poradit následujícími řádky.

Jaký typ stolu hledáte?

První otázka, na kterou byste měli znát odpověď. Není totiž stůl jako stůl, kromě materiálu nebo třeba velikosti se liší i tvarem. Hledáte klasický obdélníkový stůl? Nebo stůl rohový? Potřebujete, aby s dítětem tzv. rostl a vydržel mu více let? Nebo hledáte variantu vhodnou do menšího bytu?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Výška stolu a rozměr desky

I když se málokomu z nás chce při výběru čehokoli řešit centimetry a míry, u psacího stolu je to zkrátka potřeba. Standardní výška stolu je 75 cm, některé modely ale umožňují si výšku nastavit přesně tak, jak potřebujete – hodí se zejména tehdy, kdy hledáte stůl pro dítě. Pokud máte tu možnost, určitě zvolte koupi stolu v kamenné prodejně, kde si můžete vyzkoušet, jestli po usazení vaše lokty svírají úhel 90 stupňů.

Psací stůl se mnohdy stává dominantou pokoje. Je důležité, aby nabídl dostatek prostoru, zvláště pokud jde o pracovní desku. Zde záleží na tom, co všechno chcete na stůl umístit a k čemu má sloužit. Za standard se považuje šířka desky 75 centimetrů – v takovém případě se na stůl vejde třeba i počítač. Jde-li o délku, záleží na vašich potřebách a preferencích. Základní modely mívají desku dlouhou 120 cm, ale sehnat se dá klidně i dvojnásobek.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Záleží i na materiálu

Při výběru psacího stolu berte v potaz i materiál, ze kterého je vyrobený. Materiál je jak otázkou designu, tak samozřejmě i financí. Stůl z lamina bude cenově dostupnější, pokud tíhnete k masivnímu dřevu, připravte se na to, že si připlatíte. Výhodou ale bude opravdu dlouhá životnost, kdy stůl může sloužit léta.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---