Jak správně topit, abychom ušetřili svou peněženku a neznečišťovali ovzduší?

Konec zimy se už blíží, přesto stále musíme vytápět své domovy, kanceláře i dílny, proto mohou přijít vhod rady, jak správně vytápět pevnými palivy, abychom ušetřili svou peněženku a zbytečně neznečišťovali ovzduší. Nesprávné vytápění má totiž negativní vliv na naše zdraví, a může dokonce zabíjet.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Do kotle nepatří plastové láhve ani zbytky od jídla

Jak správně topit a ušetřit radí odborníci Ministerstva životního prostředí ČR na portále jakspravnetopit.cz. Experti lidi nabádají, aby používali výhradně takové palivo, které určil výrobce topného zařízení. Nutné je dodržet také druh dřeva nebo zrnitost uhlí. Zásadně nedoporučují spalovat odpad, jako jsou plasty, chemicky ošetřené dřevo (např. stará okna, lakované dřevo), dřevotříska, nápojové kartony, letáky, časopisy, zbytky potravin. Nic z toho do kotle nepatří. Zakázané jsou také druhy paliv určených pouze pro velká zařízení, například prachové uhlí a průmyslové směsi, lignit, uhelné kaly apod.

Pouze dobře vysušené dřevo

Pokud jde o dřevo, mělo by být dobře vysušené. Odborníci doporučují dřevo sušit dva roky na zastřešeném místě, chráněné proti dešti, izolované od země a vyskládané tak, aby kolem mohl proudit vzduch. Usušené dřevo ušetří náklady na vytápění. Všechna vlhkost musí být v kotli vypařena, což představuje ztrátu energie pro topný systém. Používání suchého dřeva také prodlouží životnost topného zařízení.

Špatné palivo může způsobit požár

Spalování odpadu či nevhodného paliva vede k vyšším emisím znečišťujících látek, způsobuje zanášení kotle, kouřovodu i komínu dehtem. Snižuje se tak přenos tepla ve výměníku a může dojít k narušení jeho funkce. Nesprávné vytápění může vést až k požáru. Spalováním plastového odpadu dochází k poškození zařízení v důsledku vysokých teplot nebo vyšších koncentrací chloru. Spalování vlhkého dřeva nebo kombinace dřeva či uhlí a odpadu může vést ke zvýšené korozi, včetně velmi agresivní tzv. chlorové koroze.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Nejhorší je hnědé uhlí

Z hlediska vlivu na kvalitu ovzduší jsou pro spalování v kotli nejvhodnější dřevní pelety, až za nimi jsou dřevní brikety a suché tvrdé dřevo. Méně vhodné je suché měkké dřevo, ještě horší je to při spalování méně suchého dřeva. Až za dřevem je koks, potom uhelné brikety a černé uhlí. Nejvíce znečištění způsobuje spalování hnědého uhlí.

Zdroj: jakspravnetopit.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---