Jak správně skladovat šperky, aby vám dlouho vydržely krásné a nepoškodily se?

Pokud nechcete lovit zamotané šperky z boxu jako piráti z truhly a riskovat jejich poškození, je třeba dodržovat určité zásady správného organizování. Ať už vlastníte staré šperky po svých předcích nebo jen levnou bižuterii, poradíme vám, jak se o ně starat, aby se nepoškodily a zůstaly vám dlouho krásné.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vše začíná roztřízením sbírky

Než se vrhnete do organizace šperků, je třeba si kus po kusu důkladně projít. Ty poškozené dejte stranou a poraďte se s klenotníkem, zda se vyplatí jejich oprava nebo prodej. U nenošených kousků se poptejte na jejich cenu, abyste je mohli případně zpeněžit. Zbytek sbírky nechte před uložením profesionálně vyčistit. To platí zejména u vzácných klenotů. Zejména drahé kameny totiž bývají choulostivé na správnou péči.

Vyberte vhodnou šperkovnici

Vzhledem k rozdílným velikostem a tvarům šperkům se obecně doporučuje vybírat šperkovnice, které mají samostatně oddělené části pro náušnice, prsteny, náramky, náhrdelníky apod. Na webu living.cz se můžete dočíst, že byste si měli pořídit šperkovnici s polstrovanou látkou, která nepouští vlákna. Jedině tak totiž zabráníte mechanickému poškození šperků. Můžete je do ní vložit samostatně nebo je jednotlivě uzavřít do krabičky, hedvábného papíru nebo do uzavíratelných pytlíků. Tím se sníží riziko jejich poškození.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jde to však i jinak

Nechcete-li jít tradiční cestou, můžete zapojit svoji fantazii (a prohledat internet) a pouvažovat nad jinými možnostmi skladování šperků. Šperky můžete zavěsit na stojánky různých tvarů, nástěnné systémy s háčky, uložit do organizátorů vhodných do šuplíků, položit nejpoužívanější kousky do originálních talířků apod. Nezapomeňte se bránit proti zlodějům a uložte si cenné poklady do bezpečnostního sejfu.   

Abyste prodloužili životnost šperků, je třeba je skladovat na tmavém a suchém místě a dopřát jim pravidelnou péči v podobě profesionálního čištění u odborníka.

Použité zdroje

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---