Jak si počínat při pálení klestí na zahradě, aby nemuseli zasahovat hasiči

Oheň rozdělaný v přírodním prostředí v jarních měsících se může snadno vymknout kontrole. Vegetace je suchá, a proto hrozí zvýšené nebezpečí vzniku požáru a jeho rychlé šíření do okolí. Pálení klestí v mnoha případech zapříčinilo nejedno zranění. Buďte proto obezřetní a dodržujte následující pravidla.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vypalování trávy je zakázáno!

Hasiči na svém portále hzcr.cz upozorňují, že plošné vypalování trávy a jiných porostů je zakázáno. Pokud žijete v obci, kde navíc platí i obecný zákaz spalování suchých rostlinných materiálů, určitě ho dodržujte. V opačném případě totiž hrozí pokuta až 25 tisíc korun.

Hlaste předem

Shrabali jste na zahradě staré větve a listí. Co s nimi? Pokud nemáte možnost je kompostovat nebo nechat vyvézt v kontejnerech určených pro odpad ze zahrady, patrně se rozhodnete klestí spálit. Svůj záměr byste měli předem hlásit hasičům, kteří k tomuto účelu vytvořili speciální webovou aplikaci. Stačí ale i zatelefonovat nebo poslat e-mail. Vyhnete se tak nežádoucímu příjezdu hasičů, které přivolal soused, kolemjdoucí, kdokoliv, kdo zahlédl kouř a splnil svou povinnost.

Vyberte si správné místo

Nerozdělávejte oheň za větrného počasí. Ohniště umístěte v dostatečné vzdálenosti od domu. Nezakládejte ho pod větvemi stromů, na kořenech nebo suchém listí, v blízkosti uschlé trávy, stohu nebo seníku. Létající jiskry nebo náhle vzedmutý poryv větru by mohly snadno způsobit nečekané neštěstí.

Ohniště obložte kameny nebo obsypejte pískem

Ohniště bezpečně oddělte od okolí. Můžete použít například kameny, obsypat ohniště pískem nebo vykopat strouhu. Pokud se chystáte zapálit větší vatru, doporučují hasiči ohniště vymezit pruhem širokým až jeden metr, zbaveným veškerých hořlavin. Oheň neroznášejte po okolí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

I jiskra z popele způsobí požár

Nakonec ohniště důkladně uhaste zalitím vodou nebo aspoň zasypáním zeminou. Než odejdete domů, zkontrolujte, že se z ohniště nekouří. Popel i půda pod ohništěm musejí být chladné. Pokud by se vám i přes veškerou opatrnost situace přece jen vymkla z rukou, volejte ihned linku 150 nebo 112.

Zdroj: hzcr.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---