back to top

Jak se zbavit doma plísní?

Mít doma plíseň není žádná velká výhra. Nejenže postižené místo nevypadá příliš k světu, ale zároveň se z něj do ovzduší často šíří plísňové spory, jež nám obvykle způsobují celou řadu zdravotních problémů. Už jen proto je dobré tento problém co nejrychleji řešit.

Co nám mohou plísně způsobit?

Jak již bylo naznačeno výše, plesnivé zdi nepředstavují pouze estetickou, nýbrž i zdravotní nepříjemnost.

Plísňové spory se rády šíří vzduchem a útočí na naši dýchací soustavu. Ze začátku mohou trpět pouze lidé s alergiemi či astmatem, jejichž stav se může po vdechnutí plísní velmi rychle zhoršit. Postupem času však začnou pociťovat problémy s dušností i jinak zdraví jedinci.

Spory často dráždí také oči, což se projevuje hlavně nenadálým slzením a zarudnutím. Rovněž mohou způsobovat i kožní potíže. Odstranění plísní ze zdi by tedy mělo být pro každého prioritou.

Likvidace plísní

Odstranění plísní ze zdi není vůbec jednoduché. Obecně platí, že nejlépe se likvidují plísně hned v zárodku. Ve všech případech je k tomuto účelu nutné použít vlhký hadřík či namočenou houbičku. Voda brání šíření spor.

Následně je nezbytné omytý povrch ošetřit nějakým specializovaným protiplísňovým nátěrem. Po jeho důkladném proschnutí pak přistoupíme k aplikaci penetrace. I tu je nezbytné nechat zaschnout. Až následně je možné použít barvu proti plísni.

Ta se na stěnu nanáší buďto štětcem, nebo pomocí válečku. Doporučuje se vytvořit dvě vrstvy a opět je potřeba počkat, než ta první dokonale uschne. Barvou natíráme celou zeď, nikoliv pouze postiženou část. Po celou dobu by měl člověk nosit respirátor, aby se zamezilo vdechování nebezpečných spor.

Pokud je plíseň ve stěně hodně rozšířená a lze ji najít i hluboko pod omítkou, je rozumnější se poradit s odborníkem. Případné laické řešení totiž nemusí být dostačující.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---