Jak pěstovat microgreens krok za krokem

Chtěli byste si vypěstovat doma něco chutného, ale nemáte dost zkušeností, nebo dokonce ani zahradu? Nebo byste chtěli pěstovat něco k jídlu po celý rok? V tom případě máme pro vás řešení v podobě microgreens! Jejich pěstování zvládne úplně každý, protože na ně nepotřebujete žádná speciální hnojiva nebo postřiky. A sklízet můžete už 6–21 dní od zasetí. Pojďme se podívat, co se za tímto pojmem skrývá a jak si microgreens vypěstovat krok za krokem.

Co je microgreens?

Microgreens neboli mikrobylinky jsou malé výhonky zeleniny (na rozdíl od klíčků), které se sklízí ve chvíli, kdy na nich vyraší listy. Rostlinky v té době dosahují výšky v rozmezí 2–15 cm (podle druhu zvolené zeleniny).

Zdroj obrázku:https://www.istockphoto.com/

Proč pěstovat microgreens?

Důvodů je tolik, že detailní rozebírání každého by vyšly na samostatný článek. Proto si je zmíníme jen heslovitě. Nejenže jsou chuťově vynikající, ale navíc jsou i zdraví prospěšné. Obsahují totiž veliké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů. Můžete z nich připravit spoustu různorodých jídel nebo jimi ozvláštnit téměř každý váš pokrm. Po sklizni vám stačí dát microgreens do lednice, kde vám vydrží jako běžná zelenina.

Pěstování microgreens v 7 jednoduchých krocích

1) Vše začíná výběrem osiva

Budete potřebovat osivo, které je označeno jako microgreens. Seženete je na eshopech nebo v kamenných prodejnách se zdravou výživou. Mezi nejoblíbenější doma pěstované osivo patří brokolice, ředkev, hrách, řeřicha, hořčice, slunečnice apod.

2) Pokračujte výsevem

Některé osivo nepotřebuje ke svému růstu nic jiného než pořádně vlhkou tkaninu vhodnou na klíčení (speciální tkaniny seženete na stejném místě jako osivo), jiné zase potřebuje substrát. O tom, jestli je pro klíčení vhodná tkanina nebo substrát, se dozvíte na etiketě zvoleného semínka.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

3) Rozprostřete osivo

Vlhkou tkaninu nebo substrát položte na tác nebo misku. Poté na ně rozprostřete rovnoměrně semínka a následně je také navlhčete. Pro pohodlnější aplikaci použijte vodu z rozprašovače. Následně je přikryjte víkem, abyste semínkům vytvořili optimální klima pro klíčení.

Tip: Pořiďte si praktickou klíčící nebo chytrou misku, která vám práci usnadní. Některé modely navíc umožňují klíčení několika druhů semen současně v oddělených patrech.

4) Pravidelně semena roste

Aby semínka vyklíčily, nezapomínejte je 1–2× denně rosit vodou. Stačí párkrát postříkat vodou z rozprašovače. Poté opět semínka přikryjte.

5) Při růstu vystavte rostlinky světlu

Ve chvíli, kdy rostlinky pustí kořeny, přestaňte s rosením a nalijte trochu vody pod tkaninu nebo na substrát. Moc to s vodou však nepřehánějte, aby rostlinky nezačaly hnít. V tu stejnou chvíli odklopte víko a vystavte je světlu.

6) Je čas sklizně

Sklízet rostlinky můžete ve chvíli, kdy vyrostou jejich lístky. Odstřihněte rostlinky nůžkami zhruba 1 cm nad kořenovým systémem. Rostliny nekonzumujte v případě, že jsou plesnivé, zapáchají nebo se vám nezdají v dobré kondici. Pokud pěstujete semínka na kompostovatelné tkanině, můžete ji i s kořínky vyhodit do bioodpadu nebo na kompost.

7) Dobrou chuť!

Ostříhané rostlinky můžete dát do uzavíratelné nádoby a nechat je v lednici, kde vydrží až 14 dní. Nejzdravější je však sníst je hned za čerstva. Můžete je zamíchat do pomazánek, salátů nebo jimi posypat téměř jakékoliv jídlo. Případně je můžete na závěr uvařit s pokrmem. Berte ale v potaz, že procesem vaření ztrácí rostlinky na chuti, živinách, vitamínech apod.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---