Vánoční hvězda a vánoční kaktus – úžasná dvojka, bez které si lidé nedokážou představit adventní čas. Jelikož jsme o poinsettii již psali, zaměřili jsme se v tomto článku na vánoční kaktus. Jeho růžové květy ihned podpoří tu pravou vánoční atmosféru. Pěstování této pokojovky sice není příliš náročné, ale jestliže chcete, aby vám vydržel déle než jen do konce svátků, je třeba dodržovat několik důležitých pravidel v pěstování. Pojďme se podívat, o jakých zásadách je tedy řeč.
Základní charakteristika
Zygocactus nebo Epiphyllum – to jsou názvy, pod kterými můžete koupit vánoční kaktus. Původně pochází z deštných pralesů ve Střední a Jižní Americe. V dnešní době však existuje několik druhů a hybridů, které vznikly křížením různých botanických odrůd. U nás se nejčastěji vyskytuje Zygocactus truncatus, což je klasická forma vánočního kaktusu, která je charakteristická plochými článkovými stonky se zubatými okraji. Při správné péči se vám odmění poupaty a následně trubkovitými květy a vyčnívající bliznou. Nejtypičtější barva květů je růžovofialová, ale můžete se setkat také s květy bílé, žluté nebo červené barvy.
Umístění
Vánoční kaktus na rozdíl od jiných kaktusů přímo nesnáší pouštní podmínky. V žádném případě mu nedělá dobře prudké světlo. Umístěte ho proto na parapet okna směřujícího na severní světovou stranu nebo do polostínu. Ani vysokými teplotami se mu příliš nezavděčíte. Teploty nad 22 °C ho sice nezahubí a normálně poroste, ale na květy byste při takových podmínkách čekali marně. Naopak mu vyhovují teploty do 15 °C.
Zalévání
Kořeny vánočního kaktusu bývají háklivé na přílišné přemokření. Dávejte si pozor, aby nebyla zemina suchá, ale na druhou stranu ani příliš mokrá. V době květu omezte zálivku a mírně zalévejte rostlinu jednou týdně. Kaktusu nevyhovuje příliš suchý vzduch, na který reaguje opadáváním pupenů. Abyste se tomuto jevu vyvarovali, jednou týdně kaktus roste vodou z rozprašovače. V případě zalévání i rosení používejte odstátou vodu.
Letnění
V době teplých měsíců (cca od konce května do konce srpna) kaktus můžete dát ven na čerstvý vzduch. Tím zajistíte, že bude mít mezi říjnem až lednem nová poupata. Samozřejmě dbejte na to, aby byla rostlina mimo dosah přímého slunečního záření. V těchto měsících ho můžete zalévat častěji a přihnojovat.
Množení
Pokud chcete mít rostlinek více, můžete je namnožit jednoduše pomocí řízkování. Jakmile bude kaktus v květu, odstřihněte větvičku za druhým nebo třetím článkem od konce a vložte ho do sklenice s vodou. Až část rostliny zakoření, můžete ji zasadit.
Při správné péči se nebudete muset s trochou nadsázky ani dívat do kalendáře, protože vánoční kaktus vás bude svými pupeny informovat o tom, že se blíží ten nejkrásnější čas v roce. Ale radost vám bude určitě dělat také bez květů, protože i tak vypadá velmi efektivně.