Jak na zero waste domácnost?

Mít domácnost, která je zero waste (= bez odpadu) je naprosto jednoduché. Podívejte se na praktické desatero, které vás nebude stát téměř žádné úsilí, a dokonce ani nebude představovat větší finanční investici.

1) Kompostujte

To, co nám příroda dala, je dobré zase do ní vrátit. Řeč je o slupkách z ovoce a zeleniny a dalších potravin, které se dají kompostovat. Pořiďte si do kuchyně nádobu, do které budete odpad sbírat, a pak ji vyneste na kompostér do zahrady. Pokud žijete v bytě, můžete si na balkon pořídit vermikompostér s kalifornskými žížalami. Jestli vám tento koncept vadí, vysypte nádobu do popelnic s bioodpadem, které jsou dnes na většině sídlišť.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

2) Zbavte se plastu

Plasty, a hlavně jejich všudypřítomné mikroplasty jsou zkrátka zlo. A nejhorší plast ze všech je ten jednorázový. Přitom mnohdy není ani potřebný a dá se bez něj hravě obejít. Začněte si do obchodu nosit látkové tašky nebo tzv. síťovky, které opět zažívají svůj velký návrat. Na ovoce, zeleninu nebo pečivo použijte látkové nebo lněné pytlíky. Vyzkoušejte také nakupování v některém z bezobalových obchodů. Doma si přesypejte suroviny do skleněných nádob. Nejenže je to přehledný způsob skladování potravin, ale vypadá to stylově.

3) Swapujte

Swapování je mezi lidmi čím dál oblíbenější. Místo toho, abyste vámi nepotřebnou věc vyhodili, nabídnete ji za něco, co byste naopak potřebovali. Nebo ji jen s dobrým pocitem darujete dál. Kromě toho, že šetříte planetu, šetříte i finance. Což se v dnešní době určitě hodí. Swapování probíhá v regionálních skupinách na sociálních sítích nebo se přímo pořádají swapovací události ve městech či na vesnicích. Pokud nic takového ve svém okolí nenajdete, zkuste podobnou akci zorganizovat vy sami.

4) Nakupujte z druhé ruky

Nakupování v second handech, bazarech, starožitnictvích nebo i přes sociální sítě a různé aplikace má zkrátka svoje kouzlo. Můžete mnohdy natrefit na různé poklady, za které byste v případě nového výrobku utratili mnohonásobně více peněz.

5) Plánujte

Plýtvání jídlem je celosvětovým problémem. Podle dat EU se v Evropě vyhodí zhruba 20 % potravin. Tohle vysoké číslo je třeba změnit. Plýtvání můžete omezit plánováním jídel na pár dní dopředu, zamrazováním potravin, kupováním jen těch věcí, které skutečně potřebujete apod.

6) Podporujte lokální prodejce

Na co si kupovat jablka ze Španělska, když u nás rostou také? Dívejte se na etikety potravin, a pokud to lze, najděte si lokálního výrobce. Zkuste navštívit třeba farmářské trhy, vyzkoušejte nakupování přes scuk.cz apod. Oblíbenosti se v dnešní době těší také různé samosběry ovoce nebo zeleniny.

7) Pěstujte

Ne každému se samozřejmě poštěstí mít vlastní zahradu, kde si můžete pěstovat, co je vám libo. Nicméně i na balkonech nebo parapetech se může některým druhům ovoce a zeleniny dařit. Vertikálními květináči ušetříte místo a vypěstujete si v nich třeba bylinky. V truhlících se může dařit jahodám, v květináčích zase rajčatům.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

8) Hledejte alternativy

Jednorázové výrobky, které často používáte, vyměňte za znovupoužitelné. Místo menstruačních vložek a tamponů na jedno použití zkuste menstruační kalíšek, pratelné kalhotky nebo třeba houbu. Papírové kapesníky nahraďte látkovými, pytlíkový sáček za sypaný, sprchový gel za tuhé mýdlo v papírovém obale, plastový kartáček za bambusový apod.

9) Upcyklujte

Jedná se o proces přetváření odpadu na věci, které využijete. Např. ze starých džínů můžete ušít tašku, starému tričku můžete vdechnout nový život tím, že na něj něco namalujete, našijete, nažehlíte, ze starých palet můžete vyrobit postel apod. Na stránce pinterest.com najedete spoustu zajímavých nápadů. Limitem je jen vaše šikovnost a fantazie.

10) Vyrábějte

Spoustu věcí si s trochou šikovnosti můžete vyrobit sami. Zavařujte, vyrábějte marmelády, sirupy apod. Nápadů je na internetu obrovské množství. Např. na webu ekokoza.cz zjistíte, jak jednoduše si lze vyrobit většinu kosmetických nebo čisticích prostředků do domácnosti. Kromě toho, že jsou výrobky ekologické, jsou také netoxické k člověku i životnímu prostředí. Navíc jsou vlastnoručně vyrobené věci skvělým dárkem na Vánoce.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel vás nebude omezovat na životě, a přitom bude pro vaši domácnost významným krokem. Brzo zjistíte, že odpad a tříděný odpad vyhazujete mnohem méně. Udělejte změnu už dnes!

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---