Jak mít stále uklizený byt a nezbláznit se z toho?

Udržovat domácnost v neustálé čistotě je leckdy pořádný oříšek. O to víc, když máte doma děti nebo domácí mazlíčky. Když se sejde kombinace obojího, tak je to fuška. Občas nevíte, kde dřív začít, a je to k zbláznění. V tomto článku se vám pokusím dát pár tipů, jak si úklid usnadnit a nezbláznit se z toho.

Úklid si rozvrhněte

Tohle je asi nejdůležitější bod. Jak uvádí web kartmen.cz, uklidit celou domácnost během jednoho dne je nesmysl. Samozřejmě záleží na velikosti vaší domácnosti. Pokud bydlíte v garsonce, tak ji jistě zvládnete uklidit raz dva, ale pokud je to nějaký větší byt nebo dům, tak vám to zabere pravděpodobně minimálně hodinu. Mně osobně se nejvíce osvědčilo úklid rozvrhnout do každého dne. Zabere mi to tak pár minut za den a výsledkem je stále uklizený byt.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jak to může vypadat?

  • V pondělí mám tzv. prací den (řekněme si však upřímně, že se to občas protáhne do celého týdne). K tomu zvládnu ještě utřít prach a vypustit robotický vysavač s možností vytírání anebo vezmu tyčový vysavač a byt vysaji (tyto dva vysavače používám dle potřeby v podstatě každý den).
  • V úterý umyji kuchyňskou linku (dvířka od skříněk, dřez, lesklé povrchy – sklo trouby, mikrovlnku, otřu také digestoř atd.).
  • Ve středu se pustím do koupelny (umyvadlo, sprcha, vana).
  • Čtvrtek je dnem čistého WC a naleštěných zrcadel.
  • V pátek beru klasický vysavač a pak hned mop. Při vysávání vysávám i sedačku v obývacím pokoji a jídelní židle.
  • V sobotu a v neděli mám VOLNO! Je víkend, tak si ho užiji s rodinou.

Samozřejmě, že ne vždy se vše povede podle plánu, občas musím udělat nějaký mimořádný úklid – umýt myčku, pračku, ledničku atd. O to se snažím také pravidelně.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Smyslem tohoto článku je předat inspiraci na rozvržení úklidu, a usnadnit si tak práci a život. Nemusíte se pak bát nečekané návštěvy anebo uklízet celý víkend. Jak uvádí blesk.cz, tak si časem z tohoto plánu vytvoříte návyk a už vám to přijde úplně samozřejmé.

Začněte si taky úklid plánovat.

P. S.: Nemusíte čekat na pondělí.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---