Inspirujte se levnými recepty z daleké Indie

Jestliže chceme vařit levně a zároveň kvalitně, nemusíme zůstávat pouze v naší zemi. Můžeme se vydat za brány Česka a poznat tajemné chutě, které nám nabízí zahraničí. Inspirace v receptech z celého světa je obrovská, avšak my se v tomto článku zaměříme na konkrétní levná zahraniční jídla, která zasytí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Chutě Indie

Před několika lety jsem si zamilovala indickou kuchyni a od té doby se snažím doma při vaření využívat recepty právě z této země. Nejenže jsou chuťově naprosto bezkonkurenční, ale i levné.

Dle webu platy.cz je průměrný měsíční výdělek v Indii necelé 4 000 Kč. To napovídá tomu, že pokud chceme vařit levně, můžeme se inspirovat právě v indické kuchyni. Jestliže musíme v domácnosti šetřit penězi, zapomeňte pro jednou na recepty našich babiček a věřte tomu, že nemusíte pořád dokola vařit knedlík ve vajíčku nebo buřt guláš.

Vařit levně totiž neznamená vařit nekvalitně.

Indické koření – jednorázová investice, která se vyplatí

Jestliže vám indická kuchyně chutná, nebojte se jednorázové investice do nákupu koření. Vydrží vám dlouho, a jestliže si dáte práci a najdete na internetu e-shop s nejvýhodnějšími nabídkami větších balení, máte vyhráno.

Koření můžete využít nejen pro přípravu pokrmů, ale také při vaření kávy nebo čaje, jak uvádí web kralovstvichuti.cz. Mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější indická koření patří například kari, římský kmín, kurkuma, chilli a garam masala.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Indický dahl

Dahl je pokrm z červené čočky. Zajímavostí je, že arabské národy si dopřávají dahl rády i na snídani. Podle našeho receptu připravíte indický dhal, jaký by si každý člověk rád dal!

Jako přílohu zvolte pečivo, rýži nebo zvolte placky naan, na které najdete recept níže.

Co budete potřebovat na porci pro 2 osoby?

 • 200 g červené čočky
 • 1 cibule
 • 2 rajčata (můžete nahradit malým rajčatovým protlakem nebo loupanými rajčaty v plechovce)
 • 2 stroužky česneku
 • Olivový olej nebo plátek másla
 • sůl a koření (není nezbytné, ale vylepší chuť – špetka římského kmínu a kurkumy)

Postup:

 1. Nejdříve je nutné uvařit červenou čočku. Nemusíte ji předem namáčet a měkká bude vařením už za 15 minut!
 2. Na trošce olivového oleje nebo na plátku másla orestujte nakrájenou cibuli, česnek a po zhnědnutí přidejte nakrájená rajčata.
 3. Ke směsi na pánev přidejte uvařenou čočku, vše společně promíchejte a okořeňte dle chuti.
 4. Na talíři můžete dhal zjemnit lžíci zakysané smetany nebo bílého jogurtu.

Indický naan

Naan je pšeničná placka. Někdo by řekl, že se jedná o naši obdobu placek z mouky. Avšak pro mě je naan neobyčejnou plackou, jež slouží jako příloha k hlavním jídlům nebo polévkám (nejen) v indické kuchyni.

Tím, že si naan připravíte doma, ušetříte hodně peněz – v indické restauraci totiž 1 taková placka stojí cca 50 Kč, a jestliže ji chcete s přídavkem sýru (indický paneer) nebo česneku, zaplatíte ještě více, a to až 100 Kč (!) za 1 placku.

Přitom suroviny pro přípravu jsou levné a placky zvládne připravit každý. Zkuste to tedy i vy!

Co budete potřebovat na přípravu 10 placek?

 • 350 g polohrubé mouky
 • 240 ml horké vody (horká voda = hladké těsto, možná nespotřebujete všechnu vodu)
 • máslo na potření (nemusí být)
 • špetku soli na dochucení
 • libovolné přídavky – sýr, česnek, čerstvý koriandr…

Postup:

 1. Ve velké míse smíchejte sůl s moukou.
 2. Přidávejte po troškách horkou vodu a vypracujte těsto, které bude mít hladkou konzistenci a nebude lepit. Poté ho dejte odpočinout na 40 minut pod utěrku.
 3. Odpočaté těsto si rozdělte na 10 stejných kuliček a ty vyválejte.
 4. Poté si rozpalte pánev na sucho a placky z obou stran opékejte (Indové placky opékají ve speciální peci, kterou zřejmě doma každý z nás mít nebude, proto bude stačit pánev). Placky se budou při opékání průběžně nafukovat, toho se nelekejte. Hotové budou, až na nich uvidíte černohnědá kolečka.
 5. Na závěr je můžete potřít máslem, česnekem či posypat sýrem.

Zdroj: platy.cz, kralovstvichuti.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Kristýna Novákováhttps://abcrecenze.cz/
Mou vášní bylo vždy cestování, avšak po narození dcery jsem se usadila a nyní je mou vášní zkrášlování našeho domova. Ráda budu čtenářům webu iBydlenÍ.cz předávat své tipy na vybavování bytu, dětského pokoje nebo udržování pořádku v našich obydlích.

Nejnovější články

--- Další články autora ---