Domácnost nemusí být jen sterilně bílá. Nebojte se zvolit syté a teplé barvy!

Určitě to zažíváte i vy. Přijdete k někomu domů a cítíte se tam dobře, nebo naopak špatně, ale mnohdy ani sami nejste schopni přijít na to, čím jsou vaše pocity způsobené. Často je to kvůli použití různých barev. Každá barva má totiž nějaký účinek na naši psychiku. Nemusíte se bát je použít i u vás doma. Jak na to, aby váš domov nebyl každý pes, jiná ves?

Syté a teplé barvy pro lepší náladu a zvýšení aktivity

Při zvolení sytých a teplých barev budete mít v místnosti pocit většího tepla. Volte je proto do pokojů, které jsou orientované na severní stranu, mají méně světla nebo vám pocitově přijdou chladnější. Takové barvy podporují fyzickou aktivitu, proto byste je měli použít do obývacího pokoje nebo pracovny. Jejich nevýhodou je, že opticky zmenšují prostor a snižují strop. Žlutá barva působí na lidi optimisticky, stejně tak jako oranžová. Červená sice prostor opticky zahřeje, ale strhává na sebe pozornost a může na někoho působit agresivně.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jemné a pastelové barvy pro zklidnění

Jemné a pastelové barvy prostor pocitově ochlazují. Volte je tedy do místností, které jsou orientované na jižní nebo západní stranu. Mají tendenci působit klidným a harmonickým dojmem, proto se hodí do ložnice, dětského pokoje nebo koupelny. Jsou vhodné také pro věčné dietáře do kuchyně, jelikož na rozdíl od sytých a teplých barev nepodporují chuť k jídlu. Zvolte je také v případě, že chcete prostor opticky zvětšit. Modrá a zelená působí harmonicky, takže se vám s nimi bude lépe relaxovat.

Jak zakomponovat barvy do interiéru

Možností, jak zvolit barvy do interiéru, je hned několik. Ti odvážnější si mohou vymalovat rovnou celé zdi v požadované barvě. Pokud byste rádi vyzkoušeli něco nového, ale bojíte se dramatického výsledku, pro začátek zkuste vymalovat jen jednu zvolenou stěnu. Další možností, jak místnost oživit, je pomocí jednoho nebo pár kusů barevného nábytku v záplavě neutrálních barev. Pořiďte si například barevný ušák, gauč, konferenční stůl apod. Bojíte se, aby vás výrazné barvy na stěně nebo na drahém kusu nábytku neomrzely? V tom případě vsaďte na barevné doplňky, jako jsou deky, polštáře, ale i nádobí, čajové konvice apod.

Pomůže vám bytový designér i aplikace

Jestliže plánujete větší změnu v interiéru, kontaktuje bytového designéra, který vám pomůže uskutečnit vaše plány. Pokud ale nechcete za jeho služby utrácet, můžete vyzkoušet různé aplikace, které vám s výběrem pomůžou. Skvělé jsou například Planner 5D, Home by me nebo ColorSnap Visualizer. Nutno ovšem dodat, že v případě nespokojenosti vás bude celý váš projekt stát další čas i peníze, které byste mohli rovnou při zvolení služeb bytového designéra ušetřit.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Ačkoliv domácnost v jemných světlých odstínech působí čistě a vzdušně, často vypadá nudně a smutně. Je proto dobré do prostoru vnést trochu výraznějších barev. Pokud si nevíte rady, jak na to, vezměte v potaz tzv. psychologii barev. Nejenže barvy umí opticky zvětšit nebo zmenšit prostor, ale umí také podpořit nebo utlumit fyzickou aktivitu.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---