Zaměstnavatel vám nevyplatil mzdu? Vy ovšem potřebujete platit své věci včetně bydlení a nevíte, jak se v této situaci zachovat? Zůstaňte klidní, protože zákoník práce je v tomto případě na vaši straně. Jen je potřeba začít bojovat. I v případě, že máte finanční úspory, je potřeba se ozvat. Rozhodně tuto situaci neignorujte. Nevyplacená mzda ze strany zaměstnavatele je hrubé porušení smlouvy.
Jak bojovat v případě, že vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu?
Nevyplacená mzda je hrubé porušení smlouvy ze strany zaměstnavatele, a vy tak máte nárok na podání výpovědi a okamžité ukončení pracovního vztahu. Jen je potřeba dodržet 15denní lhůtu. Jak je to myšleno? Mzda vám chodí kolem 15. dne v měsíci? Jestliže tedy ani 30. den v měsíci nebudou peníze na vašem bankovním účtu, pak máte možnost okamžitě ze svého zaměstnání odejít. Kromě toho tím získáváte také nárok na další dva měsíční platy.
Tyto dva měsíční platy jsou náhradou za výpovědní lhůtu, která by v normálním případě byla 2 měsíce. Tím, že zaměstnavatel ale hrubě porušil pracovní smlouvu, získáváte nárok na tzv. odškodné už po uplynutí 15 dnů, které jste zaměstnavateli museli udělit. Těchto 15 dnů slouží k tomu, aby zaměstnavatel poskytl nápravu a mzdu za dlužný měsíc zaslal. To jsme si koneckonců vysvětlili v předchozím odstavci. Jak situaci řešit ve chvíli, kdy jste ze zaměstnání odešli, ale váš bývalý zaměstnavatel vám stále dluží mzdu?
Nelehká životní situace v podobě dlužné mzdy
Firma vám stále po odchodu dluží peníze? Zkuste ji opětovně kontaktovat o nápravu. Pokud bude firma dělat mrtvého brouka nebo vám neustále slibovat nové a nové termíny, jednoduše řečeno podejte žalobu. Soud je v tomto případě na vaší straně. Jestliže jste splnili veškeré důležité podmínky a body, pak soud nemůžete prohrát.
Výpověď podejte vždy písemně. K ústní výpovědi se nepřihlíží, a to ani kdybyste měli svědky, jak uvádí internetový portál Práce.cz.
Zdroj: Práce.cz