Domácí lékárnička je důležitou součástí každé domácnosti a měla by obsahovat základní léky a pomůcky pro poskytnutí (nejen) první pomoci. Je důležité, aby byla lékárnička dobře vybavena, a hlavně také pravidelně aktualizována, aby byla připravena na různé situace a potřeby. Na co byste neměli zapomenout?

Dezinfekční prostředky
Základem každé lékárničky je samozřejmě dezinfekce. Doma byste měli mít dezinfekci na rány, a pokud máte děti, zvolte tu, která neštípe. Vždy se (především v letních měsících) hodí mít menší balení dezinfekce na rány také v kabelce nebo batohu venku.
Obvazový materiál
I doma je potřeba mít po ruce sterilní obvazy (různých velikostí) pro vázání ran a také sterilní krytí k zakrytí rány. Nezapomínejte také na náplasti různých velikostí, dětem pořiďte veselé obrázkové. Velmi vhodné jsou také voděodolné náplasti.
Léky
- analgetika (například s léčivou látkou paracetamolem) pro zmírnění bolesti a horečky
- antihistaminika pro léčbu alergických reakcí, zejména pokud máte alergie v rodině
- léky na zažívací potíže, mezi ně se řadí především léky na průjem
- léky na nachlazení a kašel
Ostatní pomůcky
- teploměr – jeden „dálkový“ a jeden běžný
- pinzety a malé nůžky pro ošetřování ran
- jednorázové rukavice (plus jeden pár sterilních)
A co miminka?
Pokud doma máte miminko, pravděpodobně bude vaše lékárnička o minimálně jednu krabici rozšířenější. Web maminka.cz radí, aby rodiče nezapomínali na borovou vodu, čípky proti teplotě, odsávačku hlenů nebo také mořskou vodu pro potíže s rýmou a ucpaným nosem. Právě miminka totiž nejčastěji trpí obávanými záněty středního ucha.

Prošlé léky neházejte do koše
Buďte zodpovědní k životnímu prostředí a za žádných okolností nevyhazujte prošlé nebo nevyužité léky do koše. Co tedy s nimi? Odneste je do lékárny.
Zároveň si také dávejte pozor na datum spotřeby a nikdy krabičky s těmito údaji nevyhazujte, protože se k nim už nebudete moct vrátit a zjistit, zda váš lék není prošlý, jak radí web prozeny.cz.
Zdroj: maminka.cz, prozeny.cz