Chraňte své nádobí aneb 5 předmětů, které do myčky rozhodně nepatří!

Zkuste popřemýšlet, bez jakého domácího spotřebiče byste si nedokázali představit domácnost? Máte? Vsadíme se, že většině z vás vyvstala na mysl myčka nádobí. A není taky divu. Nejenže spotřebuje zhruba pětinu vody oproti ručnímu mytí nádobí, ale kromě peněz především šetří váš čas. Dáváte však do myčky věci, které do ní skutečně patří? V tomto článku se dozvíte, kterých 5 předmětů byste do ní dávat neměli.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

1) Litinové nádobí

Litina (slitina železa s uhlíkem) je oblíbeným materiálem nádobí především díky nízké ceně a možnosti jeho použití na téměř jakékoliv vaření. Věděli jste však, že litinové hrnce, pekáče nebo pánve nemají v myčce co dělat? Podle webu homebydleni.cz může myčka jejich povrch zničit a způsobit jeho následné rezavění.

2) Nože

To je celkem překvapení, nemyslíte? Faktem však je, že myčka nožům skutečně z dlouhodobého hlediska jejich kvalitě příliš neprospívá. Může totiž otupit jejich čepele a roztavit lepidlo, pokud jsou jejich jednotlivé části slepené.

3) Křehké nádobí

Velmi křehké sklo, porcelán, nádobí s kovovým zdobením, křišťál, ručně malovaná keramika, kamenina nebo foukané sklo je velmi náchylné k poškození, proto by se raději mělo mýt ručně. Podle webu ireceptar.cz teplo a saponáty narušují povrch a znehodnocují ho.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

4) Dřevěné nádobí

Dřevo je samo o sobě materiál, který je vysoce porézní a je náchylný na vlhkost. Při vystavení vysokým teplotám má navíc tendenci kroutit se, měnit svůj tvar nebo praskat. Do myčky nepatří nejen celodřevěné nádobí, jako jsou prkénka nebo vařečky, ale také pomůcky na vaření s dřevěnou rukojetí.

5) Některé druhy plastů

Také některé druhy plastu, které nenesou označení „vhodné do myčky na nádobí“, jsou velice náchylné vysokým teplotám. Může měnit svůj tvar, nebo se z něj dokonce mohou uvolňovat nebezpečné látky.

Pokud si nejste jistí, jestli daná věc do myčky patří, nebo nikoliv, raději ji umyjte v ruce.

Použité zdroje

https://www.ireceptar.cz/hobby/co-nesmi-do-mycky-30000218.html

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---