Oblíbená základní potravina, která nesmí chybět v žádné domácnosti. Vzhledem k tomu, že cena pečiva neustále roste, vyplatí se vědět, jak ho chránit před ztvrdnutím nebo plesnivěním.
Potravinami se nesmí plýtvat. S tím bude souhlasit každý, kdo někdy zažil jejich nedostatek nebo třeba jen několikadenní nucené šetření. Ale i když je ho dostatek, musíme se chovat zodpovědně. Potraviny jsou drahé a nechceme, aby zbytečně skončily v koši. Správné skladování je proto důležité, zdůrazňuje portál Allrecipes.
V dávných dobách
Naši předkové chléb obvykle zabalili do plátěného ubrousku nebo lněné utěrky a pak ho uložili do chladné a tmavé spíže. Věděli, že musí být uchováván v suchém, ale vzdušném prostředí. V dnešní době je dobrou volbou v kuchyni dřevěný chlebník.
Co doporučují pekaři
Pekaři nedoporučují skladovat chléb v lednici v původním plastovém obalu. Takto totiž rychle zplesniví, píše web Epicourious. Čerstvý chléb však můžete spolehlivě uložit do mrazničky (optimálně až na týden). Čím čerstvější je při skladování, tím čerstvější bude i po opětovném rozmrazení. Předtím jej můžete nakrájet na rovnoměrné plátky.
Chléb z obchodu vydrží kratší dobu
Chléb si z obchodu obvykle odnášíte zabalený v papírovém sáčku nebo igelitové fólii. Z hlediska skladování je sáček lepší volbou, zachová si tak přirozenou vlhkost, neztvrdne a zůstane měkký až 2 až 3 dny, uvádí portál Food and wine. Poté je třeba dbát zvýšené pozornosti a sledovat, zda chléb nezačíná plesnivět. Pokud ano a poškození není ve velkém rozsahu, plíseň můžeme odkrojit a zbylý, nepoškozený chléb můžeme využít například na přípravu výborného chleba ve vajíčku nebo topinky s česnekem.
Zdroje: Food and wine, Epicourious, Allrecipes