Chcete poradit, jak ušetřit při praní prádla? Je to snazší, než si myslíte!

Praní prádla je činnost, bez které se žádná domácnost neobejde. Někde se pračka točí každý den (a třeba i několikrát), jinde tento spotřebič nachází uplatnění jen párkrát do týdne. Tak či onak se ale vyplatí znát fígle, jak při praní prádla ušetřit. Není to vůbec složité!

S prádlem to nepřehánějte

Mnohdy máme tendence toho do pračky na jeden cyklus nacpat co možná nejvíce. Jednak se chceme zbavit špinavého prádla nejrychlejším způsobem (čili ideálně na pár praček, ať to máme co nejdříve z krku), zároveň v nás dřímá pocit, že je třeba pračku využít na maximum.

Často se ale stává, že pračku přeplníme, a to je na škodu. Jakmile je v pračce příliš mnoho prádla, může se stát, že na něm ulpí prací prášek či gel, což způsobí jediné – prádlo budete muset znovu vyprat, takže ve finále zaplatíte o to více. A zbytečně.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pozor na správně nastavenou teplotu

Další věc, ve které často chybujeme, je špatně nastavená teplota. Myslíme si, že čím vyšší teplota, tím lépe vyprané prádlo. Jenže takhle to nefunguje. Praní na 30 °C spotřebuje až o 38 % méně energie než praní na 40 °C. I to může ve výsledku znamenat velký rozdíl. Stačí se tedy jen zamyslet, jakou teplotu nastavit. Není-li prádlo extrémně špinavé, pak praní na 30 °C určitě stačí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zamyslete se, jestli neperete zbytečně

Také se u vás děje ten jev, kdy zavelíte k úklidu, a nejen děti, ale třeba i váš partner to pojmou tím způsobem, že seberou veškeré prádlo a odhodí ho v koupelně na podlahu? Tím chceme naznačit, že často pereme věci, které vlastně ani vyprat nepotřebují. Co třeba tričko, které měl na sobě dotyčný jeden den? To určitě do pračky nepatří, není-li viditelně špinavé.

Dejte si proto pozor na to, jestli mnohdy neperete kupu prádla jen proto, že se vám v koupelně nakupilo po úklidu. Ušetříte tak nejen za energie, ale i za vodu a prací prostředek.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---