V červnu čeká zahradníky odměna, kterou je sklizeň některé zeleniny, jahod a raných třešní. Druhá polovina měsíce může být ideální pro sběr a sušení bylinek. Také živé ploty a menší keříky volají po sestříhání. Co konkrétně byste tedy měli na zahradě v tomto měsíci dělat? Na to se v tomto článku zaměříme.
Výsadba trvalek a přezimování cibulí
Letní trvalky pravidelně přihnojujte. Přesazujte sněženky, šafrány, bledule a modřence. Veškeré cibulovité květy se v červnu zatahují do cibulky, takže je můžete přenést do suchého a chladného sklepa. Jedná se například o cibule krokusů, tulipánů a narcisů.
Nové výhonky popínavých růží vysaďte a rovněž je přihnojujte. Také je správný čas na výsadbu rododendronů, azalek, jiřin a mečíků.
Nezapomeňte na skalky, z nich odstraňte plevel a příliš rozrostlé rostliny zmenšete.
Pokojovky chtějí ven
Jak uvádí web magazínzahrada, nastává velké stěhování pokojových rostlin na terasy a zahrady. Stěhujte však jen ty druhy, které snášejí průvan nebo kolísání teplot. Také můžete přesadit velikonoční kaktusy. Ty potřebují kyselejší substrát a chladné, stinné místo.
Pozornost věnujte i rostlinám, které vám zdobí balkóny. Odlamujte pravidelně uvadlé květy i listy a dodržujte zálivku.
Stříhání a množení dřevin
Všechny dřeviny v okrasné zahradě si v tomto období zaslouží sestříhat a vytvarovat. Rostoucí letorosty popínavých dřevin upravte řezem a přivažte.
Na přelomu jara a léta je správné období k množení listnatých okrasných dřevin řízkováním.
Sklizeň ovocných stromů
Jestli bylo teplé jaro, můžete už sklízet třešně či rybíz. Z ovocných stromů opadává hodně nezralých plodů. Na zemi je ale nenechávejte, aby se v zahradě nešířili škůdci.
Stromy, které obvykle bohatě plodí, přihnojujte. Provádějte také postřiky proti chorobám a škůdcům.
Po sklizni meruněk a broskví je nutné je prosvětlit a zbavit příliš dlouhých výhonů. Totéž byste měli udělat i u ostatních peckovin.
Jahody a angrešt
K jahodníkům nastelte piliny, trávu či slámu, ochráníte je tak před kontaktem s vlhkou půdou a předejdete plísňovým chorobám.
I angreštu je třeba věnovat pozornost. Množte ho patnáct centimetrů dlouhými zelenými řízky.
Zeleninové záhony
Důkladně zalévejte především ředkvičky a kedlubny. Přihnojování dělejte ještě před zálivkou.
Odlamujte svrchní listy květáku, aby hlava lépe zrála. Trhejte mrkve, celer, ředkvičky, salát, kedluben a koncem měsíce i zelí a květák. Brambory a rajčata mohou být v tomto období napadeny plísní bramborovou, takže připravte postřiky.
Pokračujte ve výsevu fazolky, karotky, cukrové kukuřice a hrášku. A hlavně si to užívejte!
Zdroj: magazínzahrada.cz