Těhotenství s sebou může přinášet nepříjemné zdravotní obtíže. Pokud chcete vsadit na přírodu, zkuste dát šanci kromě ovoce a zeleniny také bylinkám. Bylinky se v těhotenství neužívají ani tak pro zdravý vývoj plodu jako spíše na zdravotní problémy, které vás v tomto období mohou potkat. Jaké to jsou?
V posledním trimestru je vhodné užívat bylinky, které pomáhají k méně bolestnému přirozenému porodu. Jak říká web Bylinkopedie.cz, je třeba připomenout, že i když prospívají na konci těhotenství, jsou nebezpečné v prvním trimestru, protože mohou vyvolávat potrat. Pamatujte, že užívání bylinek v těhotenství je vhodné konzultovat s odborníkem.
Heřmánek
Má vysoký obsah vápníku a hořčíku. Protože mnoho žen trpí v těhotenství bolestivými křečemi v důsledku nedostatku hořčíku, lze heřmánek vřele doporučit. Heřmánek také dokáže zklidňovat ranní nevolnosti a snižovat hladinu cukru, což je dobré pro ženy, které trápí těhotenská cukrovka.
Jitrocel
Mnoho maminek postihne oslabená imunita a následné nachlazení. Pokud nachlazení provází kašel, je dobré sáhnout po bylinkových sirupech, které obsahují jitrocel. Ten je vhodný třeba v kombinaci s mateřídouškou a lípou.
Kopřiva
Kopřiva vám dá spoustu vitamínů, které jsou v těhotenství opravu potřeba. Obsahuje beta-karoten, vitamín C, vápník, železo, cholin, draslík, fosfor, hořčík, chrom, zinek, selen a bór. Navíc také pomáhá při pálení žáhy, které provází snad všechny ženy v těhotenství.
List maliníku
Maliník velmi pomáhá k dobré činnosti dělohy při porodu, zvyšuje produkci mléka a zmírňuje porodní bolesti. Užívání výrazně snižuje riziko císařského řezu či porodních komplikací. Není jisté, zda se má užívat v průběhu celého těhotenství nebo až během druhého a třetího trimestru.
Lněné semínko
Lněné semínko napomáhá k bezbolestnému porodu a stimuluje činnost dělohy. Doporučuje se pít odvar z lněného semínka v druhé polovině třetího trimestru. V prvním semestru se však len nedoporučuje.
Meduňka
Pokud potřebujete v těhotenství uklidnit, pomoci s nespavostí či odehnat bolest hlavy, dopřejte si meduňku. Není vhodné ji však užívat dlouhodobě.
Pampeliška
Je bohatá na vitamín A, vápník a železo. Kořen a list pampelišky pomáhá zmírnit otoky nohou, na které si nastávající maminky zejména v posledním trimestru často stěžují.
Šípek
Má vysoký obsah vitamínu C. Posiluje imunitu, což nastávající maminka jistě ocení.
Rakytník
Pomůže vám uchovat si hezkou pleť a doplní nedostatek vitamínu A a C. Dále snižuje bolesti kloubů, což při větším váhovém nárůstu budoucí maminka ocení. Působí také proti stresu.
Zdroj: Bylinkopedie.cz