Elektromobilita je pojem, který je dnes skloňovaný ve všech pádech. Současně se logicky hojně diskutují i problémy, které mohou souviset s nabíjením elektrických vozidel. Možnosti instalace domácích nabíječek pro rodinné domy jsou dnes nicméně dostatečně široké. Na stole je tak další otázka: nemohly by naopak v případě elektromobily sloužit i jako zdroj energie pro domácnost? Odpověď zní: mohly, a leckde již slouží.
Záložní zdroj energie se vždy hodí
Každý, kdo si na vlastní kůži vyzkoušel, jaké to je, když vypadne elektřina bude jistě souhlasit, že se nejedná o nic příjemného. Každý by ve chvíli blackoutu uvítal možnost rozsvícení světel nebo fungující lednici.
Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je mít doma generátor. Ten je nicméně poměrně nepraktický. Jako jednodušší možnost se jeví, že člověk zkrátka připojí elektromobil k systému domu a přepne směr. Baterie elektromobilu bude napájet základní spotřebiče a obyvatelé snadněji přečkají dobu trvání výpadku proudu.

Není to tak jednoduché
V současné době samozřejmě většinou nic takového není možné bez významných úprav celého domácího systému (existuje však několik elektromobilů, které to umožňují). To však mnoha lidem, především ve Spojených státech nebrání v tom, aby se do takových úprav pustili. Právě oni potom v době, kdy se zbytek jejich ulice topil ve tmě, bez problémů svítili a mohli ponechat v chodu řadu svých spotřebičů.
Kapacita baterie elektromobilu samozřejmě není nekonečná a nelze čekat, že v případě výpadku „utáhne“ po delší dobu např. klimatizaci. Na zmíněné svícení, lednici nebo notebook ale bohatě stačí.

Idea s budoucností
Výrobci elektromobilů včetně Tesly mluví o tom, že pracují na úpravách, které zmíněnou funkci umožní. Stejně tak lze očekávat, že zájem bude i ze strany zákazníků, neboť čím více možností elektromobil bude mít, tím lépe pro jeho majitele. V blízké buducnosti se tak možná dočkáme elektromobilů s dvojí funkcí.
Zdroje informací: https://www.nytimes.com/2023/07/16/business/energy-environment/electric-vehicles-backup-power.html