back to top

Bolí vás žaludek? Tyhle bylinky vám zaručeně pomůžou 

Co dělat, když před sebou máte hory jídla, nemůžete si pomoct, a tak se nakonec přejíte? Nezoufejte, naštěstí vám příroda nabízí dost účinných a zdraví prospěšných rostlin, které podporují trávení a dávají zkažené žaludky zase do normálu. Připravili jsme pro vás seznam léčivých bylinek, které pomáhají ulevit od nejčastějších problémů s trávením.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Pelyněk pravý

Pelyněk je jedna z nejvíc hořkých bylinek, díky čemuž patří mezi hlavní léčivé rostliny právě na žaludeční a zažívací potíže.

Čaj z pelyňku pomáhá při zkaženém žaludku, při otravách zkaženými potravinami, při nevolnosti a osvědčil se také jako pomocník při poruchách tvorby žaludeční kyseliny.

Protože jsou účinky pelyňku velmi silné, dbejte na správné dávkování. V malých dávkách bylinka uklidňuje, v silnějších ale vyvolává nervozitu. Nesmí být užívána těhotnými a kojícími ženami!

Bazalka pravá

Podle webu Bylinkopedie ji lze používat jako koření i jako léčivou bylinku a vždy tělu prospěje. Je to perfektní bylinka do kuchyně.

Bazalkový čaj vám uleví při žaludečních potížích způsobených užíváním syntetických léků. Má protizánětlivé účinky při nemocech žaludku, podporuje činnost žaludku a chuť k jídlu a pomáhá při žaludečních křečích.

Proskurník lékařský

Obsahuje léčivé slizové látky, které zmírňují pálení žáhy a chrání žaludeční sliznici. Funguje jako přísada do čajových směsí určených k léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů.

Nejúčinnější částí proskurníku je kořen, ale k léčebným účelům můžete využít i listy a květy.

Máta peprná

Pro svoji mentolovou vůni, zvláštní chuť a blahodárné účinky patří k nejpoužívanějším bylinkám.

Pomůže vám při všech žaludečních potížích. Uvolňuje křeče žaludku, pomáhá odstranit žaludeční neurózu, zvyšuje zdravou žaludeční sekreci a zmírňuje plynatost a pálení žáhy.

Meduňka lékařská

Kouzelná meduňka uklidňuje žaludek i celý organismus. Uvolňuje křeče žaludku, tiší žaludeční sliznici, pomáhá při žaludečních neurózách, s nimiž jsou spojeny další potíže jako nevolnosti, pálení žáhy a nechutenství. Využívá se také k doléčení podrážděného žaludku.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Řebříček obecný

Je známý také pod názvem myší chvost a patří jistě mezi nejstarší léčivé rostliny. Vyznačuje se nahořklou a poněkud slanou chutí.

Řebříčkový čaj zlepšuje trávení, odstraňuje pálení žáhy, pomáhá léčit žaludeční neurózu. Podporuje vylučování žaludečních šťáv, pomáhá při žaludečních křečích a blahodárně působí také při léčbě vředových onemocnění žaludku a dvanácterníku.

Anýz vonný

Tato pronikavě vonící bylinka nachází své uplatnění v kuchyni i v léčitelství.

Anýz má tišící účinky při žaludečních a střevních kolikách, povzbuzuje vylučování trávicích enzymů, pomáhá zklidnit podrážděný žaludek, zmírňuje křeče a tlumí žaludeční nevolnost.

Jako první pomoc při nevolnosti vám pomůže rozkousat jedno nebo více semínek anýzu.

Heřmánek pravý

Heřmánek prospívá celému tělu. Pokud vás pálí žáha, uvařte si heřmánkový čaj. Účinek se brzy dostaví, protože právě v oblasti zažívacího traktu má heřmánek silné protizánětlivé účinky.

Zdroj: Bylinkopedie.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---