Každoročně se s úderem topné sezony v mnoha domácnostech začne řešit jedno téma: suchý vzduch. Jak se začne topit, vlhkost vzduchu klesá. Na první pohled neškodný problém v podobě suchého vzduchu ale může napáchat pěknou paseku – třeba negativně ovlivnit vaše zdraví. Nemusíte utrácet za drahé zvlhčovače vzduchu. My víme, jak si je vyrobit doma.
Proč je suchý vzduch problém?
Není tajemstvím, že suchý vzduch škodí zdraví. Na suchý vzduch jsou nejcitlivější alergici a malé děti. Může dojít k nedostatečnému zvlhčení dýchacích sliznic, což pak jedince dráždí ke kašli. Suchý vzduch mimo jiné snižuje naši obranyschopnost, narušuje tvorbu slzného filmu a způsobuje tzv. syndrom suchého oka.
Suchým vzduchem trpí i pokožka. Není překvapením, že se mnohým během zimních měsíců, kdy se doma topí, zhorší atopický ekzém. Mnozí bojují se suchou pletí, dochází k narušení ochranné vrstvy pleti. Negativní dopad má suchý vzduch i na vlasy, které slábnou, třepí se, ztrácí lesk a mají tendence se lámat.

Jak si doma vyrobit zvlhčovač vzduchu?
Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí od 40 do 60 %. Pokud doma bojujete se suchým vzduchem, je ideálním řešením zvlhčovač vzduchu. Ten není hned nutné kupovat, můžete si ho vyrobit svépomocí.
Tím úplně nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je použít mokrý ručník. Ten rozložte na topení, kdy díky teplu dojde k odpařování vlhkosti. Ve chvíli, kdy ručník uschne, jej opět namočte a znovu rozložte na topení.
Rozmístěte po domácnosti „vodní nádrže“
Se suchým vzduchem u vás doma můžete bojovat i bez nutnosti hned investovat. Stačí různě po domácnosti rozmístit tzv. vodní nádrže. Může jít například o různé vázy, džbány a podobně, které naplníte vodou, a ta se z nich bude pomalu odpařovat.

Zvlhčovač vzduchu z plastové lahve
Pokud jste alespoň trochu kutilský typ, pak vezměte obyčejnou plastovou lahev a na boční straně do ní vyřízněte otvor – obdélník velký cca 10×12 cm. Do horní a spodní části lahve poté vyvrtejte vždy dvě dírky, skrze které protáhněte provázek, aby bylo možné lahev zavěsit na trubku od topení. Jakmile ji zavěsíte, nalijte do ní vodu.
Poté vezměte kus látky (třeba gázu dlouhou alespoň jeden metr). Jeden okraj ponořte do otvoru, ve kterém je voda, druhý poté naviňte podél trubky až k topení.