back to top

Americké Ministerstvo obrany si objednalo dosud největší laserovou zbraň

Laserové zbraně jsou nedílnou součástí scifi filmů, pomalu se ale stávají realitou. Již v loňském roce dodala společnost Lockheed Martin americkému Ministerstvu obrany mobilní laserový zbraňový systém o výkonu 300 kW. Vzhledem k úspěšným zkouškám si nyní ministerstvo objednalo u stejné firmy ještě větší laser s výkonem 500 kW. 

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Proč chtějí vojáci laserové zbraně? 

Výhodou laseru pro vojenské využití je fakt, že paprsek dokáže zasáhnout svůj cíl rychlostí světla a zbraň navíc nepotřebuje žádnou municim což významným způsobem zjednodušuje logistiku. Pro výstřel je potřeba pouze zdroj energie a také chlazení. Jeden výstřel pak vyjde asi na jeden dolar, což je v porovnání s některými střelami v ceně tisíců a deseti tisíců dolarů zásadní změna.

Laser je také velmi přesný, což snižuje riziko obětí mezi civilisty. K tomu, aby bylo možné laserové zbraně na bojišti skutečně používat je však třeba, aby byly maximálně kompaktní, lehké a současně disponovaly dostatečným výkonem a byly spolehlivé a odolné. Právě o to se společnost Lockheed Martin snaží.

Budoucnost laserových zbraní

Laserové paprsky jsou ve vyvíjených systémech generovány cívkami optických vláken z hliníku s příměsí neodymu a ytria. Kromě vlastního generátoru paprsku je systém vybavený zaměřovacím laserem, jehož úkolem je sledovat cíl. Systém využívá také tzv. adaptivní optiku známou z velkých astronomických dalekohledů. V jejím případě umožňuje laserový paprsek vyhodnocovat případné atmosférické poruchy v dráze výstřelu, které by jej mohly negativně ovlivnit, respektive snížit jeho přesnost. 

Systém samozřejmě musí dodržovat veškeré standardy používané v amerických ozbrojených silách tak, aby jej bylo možné používat v kombinaci se všemi ostatními americkými systémy. Finálním cílem je vytvořit systém využitelný jak na zemi, tak i v kombinaci s námořními a leteckými platformami.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

300 kW lasery by se měly v roce 2024, nebo 2025 stát operačními. Armáda plánuje nasadit minimálně čtyři prototypy umístěné na taktických vozidlech. V případě, že se podaří zvýšit výkon laserů a systémy prokážou své očekávané vlastnosti, mohou zcela změnit podobu moderního bojiště. 

Zdroje informací: https://interestingengineering.com/innovation/lockheed-martin-potent-helsi-laser-pentagon-500kw

https://armyrecognition.com/defense_news_august_2023_global_security_army_industry/lockheed_martin_unveils_most_powerful_laser_weapon_with_a_500_kw-class_laser.html

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---