back to top

Naučte se čistit hliněné květináče jednoduše a bez námahy: Stačí k tomu citron a ocet

Hliněné nádoby jsou starosvětské, praktické a nejnáchylnější ke dvěma druhům problémů. Prvním je postupný vznik nevzhledných skvrn od vlhkosti, vápníku a vyluhovaných minerálních solí, druhým je vázání choroboplodných zárodků v pórech. Co s tím dělat a jak se přitom navíc nenadřít? Podívejte se na tipy naší redakce.

Nestačí jen vytřepat

Čištění květináčů je zdlouhavý a z pěstitelského hlediska neproduktivní úkon, který je však nezbytný. Je třeba ho provádět alespoň jednou za sezónu. Naštěstí si tuto práci můžete usnadnit a zefektivnit pomocí několika triků. Prvním z nich je především důkladně očištění květináče, které je nezbytné zejména před jeho opakovaným používáním pro nové rostliny. Na vnitřních stěnách se mohou vyskytovat plísně, bakterie, moučnivka nebo jiné zárodky. Proto rozhodně nestačí jen vyklepat uvolněnou hlínu.

Co oči nevidí, srdce nebolí

Velmi často se může stát, že během čištění můžete zapomínat na vnější stěny květináče. To je ale chyba, jelikož na jejich povrchu se může objevit mech a řasy, které se rozhodně nedají považovat za stylovou ozdobu. Bez ohledu na váš postoj neplatí okřídlené přísloví co oko nevidí, to srdce nebolí, a to především pro dna nádob s odtokovými otvory a vyloženými vaničkami. Za této konstelace mohou stagnující výtrusy pronikat do půdy stojatou vodou. Proto pokud se rozhodnete květináče vyčistit, udělejte to vždy a důkladně.

Drátěnka je potřeba

Každý správný kutil má ve své domácnosti drátěný kartáček. To je bezpochyby ten nejlepší pomocník, jakého byste mohli při čištění těžko odstranitelné špíny postrádat. Postupně, velmi pomalu a důkladně začněte odstraňovat nečistoty, vytřepejte usazeniny vodního kamene a nádobu propláchněte. Následně nádobu znovu vydrhněte, přidejte do ní trochu citronu a celý proces znovu zopakujte, dokud nebudete spokojeni.

Bublinková fólie na zimu

Je velmi dobré mít na mysli, že menší rostliny během přípravy na zimu je dobré přesadit do plastových květináčů se zcela novým substrátem. Původní hliněné květináče důkladně vyčistěte a uložte je do sklepa nebo alespoň do zahradní kůlny, aby mráz zkrátil jejich životnost co nejméně. Květináče, které jsou příliš objemné na to, aby mohly zůstat venku, stačí zabalit do kokosové rohože, jutových pytlů nebo obyčejné bublinkové fólie. Zároveň tím samozřejmě můžete zaizolovat i kořenové baly samotné vegetace, která je s vaší malou pomocí dostatečně odolná, aby se s chladným obdobím vyrovnala.

Dezinfekce z přírodních prostředků

V plastovém kyblíku si připravte jeden dílek octové esence, který smícháte se čtyřmi díly vody. Ta, pokud máte možnost, by měla být nejlépe dešťová. Namočeným hadříkem potřete květináč, nechte chvíli působit a pak velmi důkladně otřete. Vlastnosti octa jsou pro většinu rostlin škodlivé. Funguje také použití mýdlové vody nebo citronové šťávy. Na takovou přípravu a úklid vašich květináčů si nikdy nezapomeňte vzít ochranné rukavice. Poté nádoby nechce zcela oschnout na čerstvém vzduchu.

Zdroje: Tipy redakce, Autorský text doplněný o informace z webu Goodhousekeeping.com.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Bc. Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---