Vřes není jen krásná a dekorativní rostlina. Říká se, že vás ochrání od všeho zlého. Nepotřebuje žádnou zvláštní péči a v každém květinářství ho seženete za pár korun. Když mu dáte správnou péči, pokvete vám až do zimy. Takže jak ho po přinesení z obchodu domů přesadit a správně se o něj starat? Na to se teď podíváme.

Kvete různými barvami
Jde o nízký keř, který dosahuje výšky od 20 až 50 cm. Původ má v oblasti severní Evropy. V období kvetení vás potěší barvami jako je bílá, růžová, tmavofialová až červená. Kvete od konce léta až do pozdního podzimu. Jak uvádí web Veselébydlení, nepsaným pravidlem bývá, že pokud vřes začíná kvést, podzim se už blíží. K dostání jsou vřesy i vřesovce. Obě rostliny jsou vzhledově podobné, u vřesovců jsou však květy větší a výraznější, proto jim dávají lidé přednost. U nás se víc daří vřesům.
Vřes má detoxikační účinky
Vřes obyčejný je mnohokrát součástí léčivých bylinných čajů. Příznivě působí na ledviny, močové ústrojí i prostatu. Má silné protizánětlivé účinky a rozpouští močové kameny. Pomáhá odvodu tekutin z těla, tím pádem má detoxikační účinky. Uklidňuje nervovou soustavu a zlepšuje spánek.
Vřes ihned přesaďte
V obchodech se vřesovce mačkají v malých květináčích, takže je důležité je doma přesadit do větších nádob.
Tento keřík má rád kyselou půdu, použijte proto substrát pro rododendrony nebo azalky. Nezapomeňte na dno květináče nasypat kamínky, perlit, drobný štěrk nebo keramzit, aby se tam nedržela voda.
Zalévejte přiměřeně
Vřes snáší špatně panelákové vedro a sucho, ale na balkoně vám vydrží až do Vánoc. Podle webu Blesk rostlinu postavte na světlo, ve stínu vám totiž uvadne. Kontrolujte, aby rostlince nikdy nevyschla půda, ale také abyste ji nepřelili. Sucho i příliš zálivky zničí kořeny a vřesovec začne schnout a vadnout.
Jednou za dva týdny vřesovec přihnojte. Dobře mu udělá zálivka s hnojivem pro kyselomilné rostliny. Speciální hnojivo pro vřesovité rostliny v nabídce nenajdete. Po odkvetení rostlině odstraňte špičky a na jaře ji celou o třetinu zkraťte.

Vysazení vřesu venku
Nejvhodnější období pro výsadbu vřesu je v jarních nebo podzimních měsících. Vřes vysazujte vždy na místo, kde pak dlouhodobě zůstane. Přesazování není nutné a vřes sám ho nesnáší moc dobře. Ideální půda je kombinací substrátu kyselé zeminy, písku a rašeliny. Dokonce můžete koupit i speciální substrát pro vřesovité rostliny.
Zdroj: Blesk.cz, Veselébydlení.cz