Cestování je součástí životního stylu dnešního člověka. Je proto přirozené, že moderní žena se nedokáže cestování vyhnout ani v období těhotenství. Musí přece chodit do zaměstnání a být dobrou matkou i partnerkou. Mnoho nastávajících maminek však zajímá, zda by se některým způsobům cestování neměly raději vyhnout.

Auto ano, ale…
Cestování nikdy není tak úplně bez rizika, v těhotenství pak zvlášť. Nastávající maminka by proto měla zvážit, zda skutečně potřebuje změnit místo svého pobytu, a především se rozhodnout pro dopravní prostředek, který jí nabídne co nejvíce pohodlí.
Cestování autem má pro ženu několik výhod. Může si vzít dostatek jídla a tekutin a dělat přestávky podle svého uvážení. Pokud vůz neřídí, je vhodné sklopit sedadlo a pod šíji dát polštářek. Měla by však používat bezpečnostní pásy. Jestliže auto řídí, může si posunout sedadlo více dozadu, aby získala dostatek prostoru mezi volantem a bříškem. Ideální je nastavitelný volant. Těhotným ženám se nedoporučuje sedět za volantem déle než jednu hodinu, protože závratě nebo jiné nepříjemné pocity mohou nepříznivě ovlivnit schopnost řízení.
Otřesy a riziko úrazu
Ve druhé polovině těhotenství by žena neměla auto řídit vůbec. Pokud je to přesto nezbytné, musí počítat s tím, že její reakce na podněty z okolí budou pomalejší. Nikdy by však neměla jet ve voze sama. Nevýhodou jízdy autem je, že při ní dochází, zvláště na méně kvalitních vozovkách, k otřesům, které mohou mít na těhotnou ženu nepříznivý vliv, a dokonce mohou vyvolat předčasnou děložní činnost. Nezanedbatelné je i riziko úrazu.
Pohodlí ve vlaku, autobusem nejezděte
Nejvhodnější pro těhotné je cestování vlakem. Je zde malé riziko otřesů, pohodlnější sezení, možnost volného pohybu a použití toalety. Problematické ale může být nastupování a vystupování. Hrozí totiž pád z malých a kluzkých schůdků. Pro delší cesty využívejte vlak s jídelním vozem.
Cestování autobusem je pro těhotnou ženu nevhodné. Mimo již zmíněné otřesy na méně kvalitních vozovkách je hlavní nevýhodou to, že těhotná žena nemůže zaujmout pohodlnou polohu a během jízdy nejsou umožněny přestávky.

Létání si raději odpusťte
Nejméně vhodné je cestování letadlem, zvláště na delší vzdálenosti. Nedoručuje se zvláště v prvním trimestru, kdy hrozí největší riziko samovolného potratu. Létání je sice podle portálu zdravi.euro.cz nezvyšuje, ale v počátcích těhotenství ženám nebývá dobře, trpí ranními nevolnostmi a zvýšenou únavou. Už jenom z těchto důvodů se doporučuje vyhýbat se letištím, kde se koncentruje hodně lidí, je tam hluk, a tento způsob dopravy je proto značně stresující. Nejvhodnější pro létání v těhotenství je čtvrtý až šestý měsíc. Poslední trimestr by těhotná žena létat neměla, protože hrozí riziko předčasného porodu. Ve vyšším stadiu těhotenství ji na palubu letadla ani nepustí.
Zdroje:
M. VELEMÍNSKÝ ml., M. GREGORA. Těhotenství a mateřství. Grada, 2017.
M. VELEMÍNSKÝ ml., M. GREGORA. Čekáme děťátko, 2. aktualizované vydání. Grada, 2013.
zdravi.euro.cz/clanky/letani-v-tehotenstvi