Mít doma krb na dřevo a sledovat plápolající oheň je sice příjemné, ale především je důležité si uvědomit, že péče o krb nekončí vynášením popela.

Základ tvoří správné dřevo
Klíčem je vhodné dřevo. Jak často budete krb čistit, záleží na jeho kvalitě. Musí být co nejtvrdší, bez chemického ošetření a dostatečně suché, s vlhkostí do 20 %. Vyšší vlhkost způsobuje usazování dehtu v komíně a kouř.
Nezapomeňte vyčistit komín a ostatní důležité části
Je třeba pamatovat také na čištění komína a kouřovodů. Jeho odborná kontrola je ze zákona povinná každý rok. Nesnažte se komín čistit sami, zavolejte si k tomu kominíka. Co se týče samotného čištění komína od nespálených zbytků a popela, vyžaduje péči po celou zimu. Četnost se liší podle intenzity používání, velikosti krbu a objemu nádoby na popel, obvykle jednou týdně, uvádí portál Houselogic.
Krb musí být po dobu čištění studený
Samozřejmě je třeba udržovat krb v chladu. Nejdůležitější a nejméně příjemnou činností je odstraňování popela, proto se vyplatí pořídit si vysavač popela. K čištění sazí na skle krbu použijte trochu popela, píše web Mydomaine. Naberte jej na kousek novinového papíru a sklo jím otřete. Poté krb vyčistěte krbovým kartáčem a mýdlovou vodou.

Jak vyčistit krbové sklo
Totéž platí i pro sklo. K čištění vnější strany krbu použijte odmašťovací prostředky. Pomoci může také teplá voda a ocet nebo nastrouhané mýdlo. Pokud se vám sklo ucpává velmi často, může být příčinou příliš nízká teplota ve spalovací komoře nebo neefektivní používání vzduchových ventilů, doporučuje web Housekeeping. Nezapomeňte, že primární přívod vzduchu by měl být otevřen pouze během zapalování nebo po přiložení. Slouží to k rychlejšímu zapálení paliva.
Zdroje: Houselogic, Mydomaine, Housekeeping