Vaječné skořápky se nevyplatí vyhazovat. Co je pro jednoho odpad, je pro druhého poklad. Křehké vaječné skořápky mají mnohostranné využití v domácnosti, ale zejména na zahradě. Cena vajec již několik měsíců láme rekordy, ale po jejich spotřebování můžeme využít i jejich skořápky a použít je jako cenné zahradní nářadí. Ukážeme vám, jak na to.

Vaječné skořápky lze využít i na zahradě
Na vaječných skořápkách je skvělé to, že se jedná o přírodní materiál, takže jsou ideální pro použití na zahradě. Jsou rozložitelné a skládají se převážně z vápníku, přesněji z uhličitanu vápenatého. Vápník je důležitým stavebním prvkem pro rostliny. Je to základ, který určuje životnost rostliny a růst buněk. Bez jeho dostatku se na rostlinách setkáváme s různými deformacemi a chorobami.
Při používání mušlí je zásadní čistota. Je proto dobré je umýt, nechat uschnout a poté je uklidit. Většinou se používá prášek ze skořápek, který je opravdu snadný na výrobu. Stačí skořápky rozbít kladívkem, kuchyňskou paličkou nebo válečkem na těsto. Vzniklou práškovou směs vložte do uzavíratelné nádoby.
Drobné kořenáče pro rostliny
Poloprázdné skořápky lze také použít jako drobné kořenáče pro semínka, ale potřebují na dně malý otvor. Jakmile v nich rostlina vyroste, lze je zasadit přímo do půdy, kde se časem rozloží. Problémem je malý objem skořápky, do které se vejde jen trochu substrátu. Z tohoto důvodu se hodí spíše pro rostliny, které rychle klíčí.
V květináči tvoří drenážní vrstvu
Dobrá drenáž je pro rostliny v květináčích nebo jiných nádobách nezbytná. K tomuto účelu se hodí větší kusy mušlí, které vyloží dno květináče asi centimetr vysoké. Poté do nich nasypte substrát a rostlinu zasaďte. Skořápky se v květináči rozpadnou, proto je dobré při každém přesazování použít novou vrstvu.
Prášek jako součást směsi semen pro ptáky
Jemný prášek z vaječných skořápek lze použít také jako doplňkové krmivo pro různé druhy ptáků včetně slepic. Rozdrcené skořápky jim dodají vápník a další důležité stopové prvky. Takové krmení je ideální zejména na jaře, kdy samice při snášení vajec spotřebují více vápníku. Skořápky je třeba sterilizovat sušením v sušičce při teplotě 100 až 120 °C po dobu 15 minut.
Ideální složka pro obohacení půdy
Přidání skořápek do půdy ji nejen obohatí o minerály, ale také ji pomůže provzdušnit. Skořápky zlepšují proudění vody a zajišťují přísun vzduchu ke kořenům. Menší nebo i hrubší části skořápek jednoduše vmíchejte do půdy, což je užitečné zejména v tvrdých půdách.

Své místo mají také v kompostu
Pokud nechcete nebo nemusíte vyzkoušet ani jeden z těchto tipů, dejte vaječné skořápky alespoň do kompostéru. Menší kousky se rychleji rozloží a obohatí kompost o více minerálů. Nebo jimi posypte záhony nebo zeleninové záhony, slimáci a plži by se jim měli vyhnout.
Zdroj: Redakce (autorský text)