Nemáte doma sušičku? Pak by pro vás sušení oblečení v chladných dnech mohlo být problémem. Ne vždy je možné je vyvěsit na čerstvý vzduch. Věci uvnitř zapáchají a hrozí, že se ve vaší domácnosti rozšíří plíseň. Přečtěte si naše rady a zjistěte nejen, jak prádlo správně sušit, ale také jak tento proces urychlit.
Co vlastně způsobuje zápach oblečení?
I když jste použili dostatek změkčovadel, může vaše oblečení zapáchat kvůli vlhkosti, kterou absorbuje během sušení. Zápach nezmizí ani po usušení. Nejvíce se projeví, pokud ve skříních skladujete prádlo, které není dostatečně suché. Oděvy vyndejte ihned po vyprání. Existuje riziko, že bude zapáchat i poté, co bylo dlouho v pračce. Tento problém však může způsobit i zanesená pračka. Neměli byste zapomínat ani na nadměrnou vlhkost v domácnosti, která se může snadno přenést do prádla.

Perte menší množství prádla najednou
Pravděpodobně se také snažíte pračku vždy naplnit co nejvíce. V zimě se tomu však vyhněte a nechte si prostor alespoň na délku dlaně. Tím se prádlo lépe vyždímá a také zůstane méně pomačkané, což urychlí proces sušení.
Pořádně vyrovnejte oblečení
Po vyprání věci vyklepejte a rukama je trochu roztáhněte a zploštěte, aby nevisely pomačkané na sušáku. Rozložte je úhledně na sušák tak, aby se nepřekrývaly. Tyto kroky pomohou oblečení rychleji uschnout a zachovat si vůni.

Větrejte místnost, ve které se nachází sušička prádla. To platí i pro elektronické sušičky. V zimě to však může být problém, proto si zkuste pořídit odvlhčovač vzduchu. Další doba sušení bude díky nižší vlhkosti kratší. Nesušte prádlo přímo na radiátorech, protože se tak vlhkost snáze přenáší do vzduchu a usazuje se na stěnách.
Trik s ručníkem a žehličkou
Potřebujete rychle usušit nějaký kus oblečení? Položte jej na žehlicí prkno, přikryjte čistým ručníkem a takto jej vyžehlete z obou stran. Nikdy však nežehlete mokré oblečení přímo, protože byste mohli poškodit látku.
Zdroje: rady od babičky, autorský text