back to top

Vyzkoušené tipy, jak si doma zajistit zdravý a čistý vzduch

Čistota – půl zdraví. To hlásá jedno známé heslo. Platí to nejen o čistém prostředí, ale také o čistém ovzduší. To je bohužel téma, o které se mnoho lidí nezajímá. A to je škoda. Kvalita ovzduší přitom u nás doma může v mnohém ovlivnit naše zdraví. Co můžete udělat pro zdravý a čistý vzduch ve vaší domácnosti?

Udržujte doma čisto a uklizeno

Nikdo nechce žít v nepořádku a ve špíně, na tom se jistě shodneme. Teď ale ruku na srdce: jak moc si dáváte záležet na úklidu? Je pro vás dokonale naklizená domácnost priorita, nebo máte jiné preference?

Pokud chcete mít doma čistý a kvalitní vzduch, musíte dle webu Harvard Health Publishing dbát na pravidelný úklid. Ten zahrnuje utírání prachu, vysávání koberců, likvidaci případné plísně a podobně. Protože jen tam, kde je čisto, je čistý také vzduch.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Používejte doma čističku vzduchu

Čistička vzduchu není podle webu Good House Keeping zbytečná věcička za nemalé peníze. Mnoho lidí má k těmto spotřebičům určité předsudky. Jenže taková čistička může pomoci snížit některé z nejmenších částic ve vzduchu.

Jenže pozor: čistička, byť velmi šikovná, také nezvládne úplně všechno. Čističky vzduchu nejsou účinné proti plynům nebo vlhkosti.

Pravidelně větrejte

Jedním z nejjednodušších tipů, jak doma udržovat čistý vzduch, je pravidelné větrání. To doporučuje i web Tree Hugger, který klade na srdce, abychom doma pravidelně větrali, a to několikrát během dne. Bohatě přitom postačí otevřít okna třeba jen na pět minut a v domácnosti udělat průvan, aby se vzduch i za tak krátkou dobu stihl vyměnit.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Dejte si pozor na vlhkost u vás doma

Vlhkost ve vnitřních prostorách může vést k mnoha zdravotním rizikům, včetně růstu plísní. Vysoká vlhkost může negativně ovlivnit kvalitu ovzduší u vás doma. Na radu webu Healthline proto zkontroluje, jak jste na tom s vlhkostí ve vaší domácnosti.

Pokud je vlhkost příliš vysoká – je to problém. Mohou vznikat plísně, jejichž spóry se uvolňují do ovzduší. Když je vlhkost vzduchu až moc nízká, mohou vás potrápit některé zdravotní potíže – například podrážděná sliznice.

Zdroj: health.harvard.edu, goodhousekeeping.com, treehugger.com, healthline.com

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---