back to top

Zjistěte, jak správně větrat svůj domov. Důležitá je pravidelnost a chladný vzduch

Trpíte bolestmi hlavy a cítíte se často unavení? To může být způsobeno především nesprávně větranou místností. Hygienicky vhodné mikroklima v domě je pro vaše zdraví velmi důležité. V každém domě či bytě dochází k neustálé výměně vzduchu mezi vnějším a vnitřním prostředím. Proto je nutné dbát zvýšené pozornosti a pravidelně vzduch měnit.

Čím nižší je propustnost vzduchu okny, tím více škodlivin se v místnosti hromadí, dokazuje tato vědecká studie. Jejich počet se zvyšuje s počtem osob, a proto je nutné častější větrání. Nejúčinnější je jednoznačně větrání průvanem, kdy dochází k nejrychlejší výměně vzduchu. Příliš dlouhé větrání pouze zbytečně ochlazuje stěny a nábytek a nijak nepřispívá ke kvalitě a čistotě vzduchu. Nárazové a krátkodobé větrání okny je hospodárné a účinné.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Důležitý je chladný vzduch

Čím chladnější je venkovní vzduch, tím více se zkracuje doporučená doba větrání. Optimální doba větrání je přímo závislá na teplotě venkovního vzduchu. V chladných měsících se doporučuje větrat přibližně 5 minut dvakrát až třikrát denně. Tím se zajistí odpovídající kvalita vzduchu i hospodárné využití tepelné energie v domě. Pokud nejste přes den doma, můžete větrat ráno a večer.

Zvýšená vlhkost vzduchu

Nejnáročnějšími místnostmi na udržení optimální vlhkosti jsou koupelna a kuchyně. Mytí, vaření a zejména sušení prádla v místnosti vytváří podmínky pro vznik většího množství kondenzátu, píše portál Buildgreen. Pozornost věnujte také průvanu okny, který signalizuje zvýšenou vlhkost. Ideální poměr by se měl vždy pohybovat mezi 40 a 50 %. Ani v zimě by teplota v interiéru neměla klesnout pod 20 stupňů Celsia.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zdravotní problémy způsobené nedostatečným větráním

Vydýchaný vzduch nikomu neprospívá. Nemluvě o tom, když je období zvýšené nemocnosti. V nevětraném prostoru se velmi snadno šíří nemoci způsobené viry nebo bakteriemi. Stačí, aby někdo zakašlal nebo kýchl. Prach vířící prostředím, suchý teplý vzduch oslabující přirozenou bariéru sliznic tak snadno otevírají bránu pro vstup mikrobů do těla.

Zdroje: Vědecká studie, Buildgreen

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Bc. Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---