V posledních pár letech vám v souvislosti s domácností určitě nemohl uniknout název non toxic (= netoxický). Jedná se o způsob života, při kterém se lidé snaží nahradit chemické produkty přípravky, které jsou vyráběny v souladu s přírodou. V tomto článku si řekneme, jaké malé krůčky můžete udělat k tomu, aby se vaše domácnost mohla pyšnit titulem non toxic. A nejlepší na tom je, že nebudete hned muset utratit haldu peněz.
1) Zvolte vhodnou pečující i dekorativní kosmetiku
To, co si dáváme na pokožku, by rozhodně mělo být svým složením co možná nejblíže přírodě. Četli jste si ale někdy, co vaše kosmetika obsahuje? Většina komerčních přípravků je plná chemie, která našemu tělu neprospívá. Je dobré se proto naučit, které složky mají na tělo pozitivní vliv a které jsou k němu neutrální nebo mu škodí. Nemusíte v záchvatu změny hned vše vyhodit, ale při příštím nákupu raději sáhněte po přírodní variantě. Za skvělé značky s přijatelnými cenami prodávající pečující non toxic kosmetiku se považuje Weleda, Urtekram nebo Purity Vision. Z dekorativní kosmetiky doporučujeme značky Lily Lolo, Rejuva Minerals nebo Juice Beauty. Vždy se ale podívejte na složení konkrétního výrobku.

2) Méně je více
Také čisticí přípravky plné chemie nahraďte těmi netoxickými. Ze značek doporučujeme Tierra Verde, Sonett nebo Ecover. I v tomto případě však platí, že je třeba zkoumat složení každého jejich výrobku. Pokud chcete levnou alternativu, která nahradí spoustu čisticích prostředků a navíc je ze surovin, které má každý z nás doma, zkuste zkombinovat jedlou sodu a ocet v doporučeném poměru podle druhu úklidu. S touto dvojicí vyčistíte celou vaši domácnost od sklepa až po půdu. Pokud vám vadí pach octa, zkuste do něj naložit pomerančové nebo citronové slupky, případně do něj kápněte netoxickou vonnou esenci.
3) Správné větrání je věda
Tento krok vás nebude stát vůbec nic. V domácnosti je důležité správné větrání. Možná si řeknete, že na tom nic není, ale opak je pravdou. Většina lidí větrá totiž zcela špatně. V teplém počasí byste měli větrat cca půl hodiny, na jaře a podzim mezi 10 a 20 minutami, v zimním období stačí jen 5 minut. V každém ročním období takto větrejte 3 až 4 krát denně. V tomto případě se řiďte jednoduchým pravidlem: Čím je chladněji, tím kratší dobu větrejte.
4) Vyhněte se plastům
Téma non toxic úzce souvisí s myšlenkou zero waste (= bez odpadu, respektive s minimem odpadu). Problémem nejsou jen všudypřítomné plasty, ve kterých se topí celý svět, ale také mikroplasty, které se z nich uvolňují. Důsledkem toho se tyto drobné a okem neviditelné částečky nachází ve vodě, kterou pijeme, ve vzduchu, který dýcháme, v půdě, ve které pěstujeme plodiny, a tím pádem i v našem těle. Zkuste proto jejich spotřebu omezit. Místo výrobků zabalených v plastovém obale je kupujte bez obalu nebo v obalech ze skla či papíru. Zkuste nakupovat v bezobalových obchodech nebo si přineste do klasického obchodu své vlastní znovupoužitelné sáčky na ovoce, zeleninu a pečivo z různých materiálů (např. len, bavlna apod.).
Přechod na non toxic domácnost nemusí být ze dne na den. Samozřejmě nemusí být ani 100%. Každý krok k lepšímu se ale počítá. Uvidíte, že v netoxickém domově se vám bude lépe dýchat a celkově i lépe žít. Za tuto změnu vám poděkuje nejen planeta, ale hlavně vaše zdraví.
NIKA LERCH