Čelní autosklo patří mezi nejdůležitější komponenty každého vozidla. Poskytuje totiž řidiči výhled na veškeré dění na vozovce. I proto je třeba ho udržovat v perfektní kondici.
Základem péče o autosklo je jeho důkladná očista. Autosklo je třeba čistit zvnitřku i zvnějšku. K vnitřní očistě autoskla můžete použít běžný přípravek na mytí oken, k vnější vám poslouží voda do ostřikovačů v kombinaci s funkčními stěrači. Upozorňujeme na pojem funkční. Stěrače by vždy měly být v perfektním stavu a nezpuchřelé. To, že stěrač vypověděl službu, poznáte při prvním dešti. Nebudou stírat tak, jak by měly. V ten okamžik jsou zralé na výměnu.
Péče o ostřikovače
V dobré kondici je třeba udržovat i ostřikovače, tedy kontrolovat, zda nejsou ucpané (to poznáte, když i s plnou nádržkou nestříkají) a pravidelně je doplňovat k tomu určenou kapalinou do ostřikovačů – v létě letní směsí, v zimě zimní. Před zimou nezapomeňte letní směs v ostřikovačích nahradit tou zimní. Pokud tak neuděláte, mohla by v nich zamrznout a ostřikovače vyřadit z provozu.
Pozor na drobné kamínky
I když je čelní autosklo velmi silné (mnohem silnější než běžné sklo), je poměrně náchylné k prasklinám. I malý kamínek odražený od protijedoucího vozidla může způsobit katastrofu. Tomu bohužel prakticky nelze zabránit. Pokud se tak každopádně stane, je třeba jednat rychle. I ta nejmenší prasklinka se totiž vlivem vibrací, k nimž dochází při jízdě, postupně zvětšuje. A oprava autoskel je každopádně levnější než jejich kompletní výměna.
Na koho se obrátit?
Opravu čelního skla je v každém případě vhodné svěřit specialistům, kteří posoudí jeho stav a zvolí to nejvhodnější řešení. Zatímco malou prasklinku mnohdy stačí zalepit a zamezit tak jejímu rozšiřování, větší poškození se většinou neobejde bez výměny čelního skla.
Jste připojištění?
Mějte na paměti, že výměna autoskla nebývá součástí běžného pojištění. Autosklo si proto musíte připojistit. Protože se nejedná o zrovna levnou záležitost, rozhodně doporučujeme mít toto připojištění uzavřené.