Přemýšlíte o změně svého profesního působení? Proč se stát realitním makléřem? Jaké benefity toto povolání nabízí?
Kdo je realitní zprostředkovatel
Zásadní změnu do profesní náplně tohoto odvětví přinesl především zákon č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování a o změně souvisejících zákonů (zákon o realitním zprostředkování). Ten nabyl účinnosti od roku 2020.
Činnost realitního zprostředkovatele definuje jakožto uzavírání realitních smluv. Hlavním úkolem tohoto odborníka tak primárně je zprostředkování prodeje ale i pronájmu nemovitostí.
K tomu, aby mohl takovouto praxi vykonávat, již v současnosti dle nové legislativy musí zájemce oficiálně provozovat živnost vázanou místo někdejší volné. Vyžaduje se tak odborná kvalifikace. Potřebné vzdělání tak musí být vymezeno v příslušných oborech. Vysokou školu jiného oboru nebo vzdělání nižšího stupně, než je VŠ, musí doplnit praxe v délce nejméně 3 roky.
Pakliže zájemce nemá příslušné vzdělání, má možnost jej ještě nahradit absolvováním kurzu a složením odborné zkoušky.
Jaké jsou výhody práce realitního makléře
Vyplatí se všechny výše uvedené formality absolvovat? Dává ve vašem konkrétním případě smysl změna profesní dráhy a měli byste se právě vy stát realitním makléřem? Tato profese skutečně má celou řadu předností, ale nedokáže v ní pochopitelně excelovat každý.
Chybět by vám neměl obchodní duch, schopnost empatie a spolehlivost. Stejně tak potřebujete organizační talent a profesionalitu. Rozhodně tak nelze tvrdit, že by vám tato kariérní dráha nedala možnost se dostatečně rozvíjet.
Výhodou práce realitního makléře je jistota. Obchoduje se totiž s komoditou, o kterou jednoduše nikdy nepřestane být zájem. Navíc díky tomu, že svým klientům pomáháte najít nový domov, vidí adepti této profese ve své práci i smysl.
Realitní zprostředkovatel může také počítat s vysoce flexibilní organizací svého času. S tím se pojí i výše výdělku. Platí, že kolik odpracujete, tolik si zvládnete vydělat. Jde o mnohem více motivující způsob práce než obvyklé chození do kanceláře na určený počet hodin, které nicméně mnohdy nelze naplnit smysluplnou činností.