back to top

Proč mají turbíny větrných elektráren zrovna tři lopatky?

Napadlo vás někdy při pohledu na les větrných elektráren, proč mají všechny přesně tři lopatky? Nikoliv dvě, nikoliv čtyři, nebo ještě více, ale vždy jen a pouze tři. Nejde samozřejmě o náhodu, ale o výsledek dlouhodobého inženýrského procesu, který musel brát v potaz celou řadu různých a často protichůdných parametrů.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Čím více lopatek, tím lépe?

Mohlo by se na první pohled zdát, že turbína s více lopatkami bude vždy výkonnější než turbíny s menším počtem lopatek. Vítr se bude přece opírat do větší plochy a dodá tak turbíně více energie. Toto samozřejmě platí, koneckonců stará, větrem poháněná čerpadla na vodu, která tvoří nezaměnitelnou kulisu mnoha filmů odehrávajících se na divokém západě, právě tuto logiku využívala a disponovala dvaceti nebo třiceti lopatkami. Malé čerpadlo a obří větrná elektrárna jsou však dvě odlišné věci.

U tak velkého zařízení jako je větrná elektrárna s výkonem několika megawattů je třeba brát v potaz vlivy, které lze u malých zařízení zanedbat. Jedná se především o celkovou hmotnost a materiálové namáhání, především pohyblivých částí. Svoji roli hraje také hladina hluku, který turbína generuje. Když inženýři vzali v potaz všechny tyto parametry, počet tři zkrátka přinesl ten nejlepší možný kompromis. 

Cesta ke třem lopatkám

Proces návrhu ideální podoby turbíny větrné elektrárny postupně ukázal, že čtyř a více lopatkové turbíny jsou již příliš těžké a jejich jednotlivé části budou extrémně namáhány. Kromě toho znamená každá lopatka navíc vyšší výrobní náklady. V opačném případě, tedy u dvoulopatkových turbín se začne projevovat efekt nazývaný jako gyroskopická precese. Jde v zásadě o to, že lopatky, které se při otáčení lehce vychýlí z osy, se nebezpečně rozkmitají a opět způsobí zvýšené mechanické namáhání jednotlivých částí turbíny.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Byly prováděny i testy s turbínou opatřenou jedinou lopatkou. Ani v případě, že bude vyvážena umělým závažím, není možné dosáhnout požadované stability. Výhoda nízké hmotnosti, kterou by jednolopatková turbína měla nám tak zůstane nedostupná. Problémy popsané u dvoulopatkových turbín znemožňují jejich použití ve velkém měřítku, lze je ale používat u menších elektráren s výkonem v řádu několika stovek kW. Lze počítat s rozvojem větrné energetiky, nelze však očekávat, že by se v blízké době měl měnit počet lopatek na turbínách. Číslo tři nám zkrátka diktuje fyzika. 

Zdroje informací: https://vtm.zive.cz/clanky/proc-maji-vetrne-elektrarny-prave-tri-lopatky-jde-o-naklady-efektivitu-a-gyroskopickou-precesi/sc-870-a-223626/default.aspx

https://interestingengineering.com/science/the-scientific-reason-why-wind-turbines-have-3-blades

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---