Elektrický odpor je fyzikální veličina, kterou zná díky školní výuce tzv. Ohmova zákona asi úplně každý. A právě okolo elektrického odporu, resp. jeho absence, se točí nový objev korejských vědců. Pokud jsou jejich výsledky správné, čeká nás revoluce v mnoha oborech.
Fenomén jménem supravodivost
Po více než 100 let se fyzici na celém světě snaží nalézt materiál, který by vedl elektrický proud, aniž by vykazoval odpor. Takové materiály, které nazýváme supravodivé, vědci skutečně vytvořili. Zatím však vždy šlo o materiály, které supravodivosti dosahují pouze při teplotách velmi blízkých teplotě absolutní nuly (-273,15 stupně Celsia).
To prakticky vylučuje jejich využití v běžném životě a nalezneme je pouze ve vysoce sofistikovaných zařízeních typu částicových urychlovačů apod. Tým vědců z několika korejských institucí však nyní oznámil, že se mu povedlo vytvořit materiál, který je supravodivý za normálních teplot. Pokud se jejich tvrzení potvrdí, jsme svědky jednoho z největších objevů v historii fyziky, který bude mít dopad na život každého z nás.

Očekávání i skepse
Korejští vědci publikovali na serveru arXiv tzv. preprint dvou článků ve kterých svůj objev popisují. Tyto články nyní musí projít standardním recenzním řízením, tedy oponenturou dalších expertů v oboru. Na potvrzení objevu si tedy musíme ještě chvíli počkat. Již nyní ale vzbuzuje mezi vědci velký rozruch.
Svůj nový materiál nazývají LK-99 a obsahuje síru, kyslík, fosfor a kovy jako olovo či měď. V původní vědecké práci je samozřejmě popsána příprava tohoto materiálu a především: podle vědců prošel materiál testy supravodivosti. V případě, že ke stejným závěrům dojdou i další odborníci můžeme očekávat absolutní revoluci v elektronice. Důvod je prostý: inženýři již nebudou při navrhování nových zařízení limitováni ztrátou části elektrické energie, která se ve standardních vodičích přeměňuje v nechtěné teplo. Nobelova cena pro výzkumníky by byla v takovém případě samozřejmostí.

Řada vědců je však zatím k tvrzením svých korejských kolegů spíše skeptická, přesně v souladu s tím, jak má věda fungovat. Teprve široké testování a ověřování může přinést potvrzení takových výjimečných tvrzení. V následujících měsících bude proto nesmírně zajímavé sledovat tuto vědeckou diskuzi. Ve hře je totiž stále možnost, že jsme svědky něčeho opravdu výjimečného.
Zdroje informací: https://www.scientificamerican.com/article/viral-new-superconductivity-claims-leave-many-scientists-skeptical/