back to top

Proč posíláme akvarijní rybičky do vesmíru?

Nedávno zveřejněném plánu čínské kosmické agentury na experimenty pro vesmírnou stanici Tchien-kung je i studium akvarijních rybiček. Nejde přitom zdaleka o první takový experiment. Jaký je ale konkrétní důvod pro posílání akvarijních rybiček do vesmíru?

Cesta rybích astronautů

Cesta čínských rybek do vesmíru na stanici Tian-Gong není ani zdaleka první. Podobný experiment prováděla na Mezinárodní vesmírné stanici také Japonská vesmírná agentura. Zatímco Japonci studovali ryby druhu medak, Číňané zvolili tzv. dánie pruhované. Cíl je ale v obou případech stejný: zjistit, jak budou ryby reagovat v prostředí mikrogravitace. Ve vesmíru je jim proto připraveno speciální akvárium, ve kterém mají rybí astronauté vše potřebné k životu. 

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Studium chování ryb ve stavu beztíže je samozřejmě z vědeckého hlediska velmi zajímavé, nejde ale jen o čistě akademický zájem. Je známou věcí, že dlouhý pobyt v prostředí mikrogravitace je pro lidský organismus z řady důvodů problematický. Nejzávažnějším problémem se ukazuje být ztráta kostní hmoty.

Rybí kostra jako model

Experimenty s rybami ukázaly, že se jich týká to samé, co nás, a hustota hmoty kostí se snižuje stejnou měrou jak u ryb, tak u lidí. Rozdíl je však v tom, že zatímco lidské kosti začnou ztrácet hustotu až asi po dvaceti dnech pobytu ve vesmíru, u ryb k tomu dochází prakticky od prvního dne. Malé ryby jsou tak dobrým prostředkem pro studium procesů, které v těle probíhají ve chvíli, kdy je vystaveno mikrogravitaci.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Rybky lze navíc geneticky modifikovat tak, aby bylo snadnější sledovat kostní buňky různého typu. Konkrétně se jedná o tzv. osteoklasty a osteoblasty. Při porovnání s kontrolní skupinou ryb, které zůstali na zemi je potom možné sledovat, jak se mění počty obou typů buněk v jiném prostředí. Výsledkem může být lepší pochopení procesů, kterými kosti ve vesmíru procházejí, ale i toho, jak vznikají a probíhají klasická onemocnění jako je například osteoporóza. Výpravy ryb do vesmíru tak budou pokračovat i v blízké budoucnosti a mohou nám přinést celou řadu užitečných informací. 

Zdroje informací: https://www.space.com/china-tiangong-space-station-zebrafish

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---