Zima udeřila v plné síle a vám se před domem tvoří náledí? Když jste zalezlí hezky doma v teploučku, náledí vás trápit nemusí, jenže může vydržet až několik dní v kuse, a přece jen budete muset někdy vyjít ven. Můžete náledí zkusit předcházet tak, že budete pravidelně odhazovat sníh. Anebo můžete zkusit našich pár tipů, jak s náledím zatočit, a předejít tak riziku úrazu.
Jak zatočit s náledím raz dva
Můžete posypat chodníky a cesty posypovou solí nebo použít sůl kamennou. Sice vám zůstane průchod čistý bez ledu, ale sůl poškozuje asfalt, beton i trávu a způsobuje korozi na voze. Také vysušuje tlapky domácím mazlíčkům a je nebezpečná pro děti. Vyzkoušejte naše alternativy, abyste chránili děti, domácí mazlíčky i životní prostředí.

- Vyhřívané rohože
Je to jedna z pasivních metod. Rohože můžete položit podél peších cest nebo verandy a zapojit do zásuvky. Generované teplo rozpustí veškerý sníh a led. Pořizovací náklady na koupi a instalaci rohoží jsou ze začátku sice poměrně velké, za to se ale do budoucna určitě vyplatí – už nikdy totiž nebudete muset odklízet sníh.
- Hnojivo
Také můžete použít výrobek, která má dnes doma skoro každý. A tím je hnojivo. Sice nepůsobí tak rychle jako sůl, ale mnoho směsí obsahuje síran amonný, chlorid draselný či močovinu. Tyto látky snižují bod tání ledu, a přitom vám nepoškodí chodník ani trávník.
- Alkohol na potírání – izopropylalkohol
Je účinný na čistění, ale také se dá vylít v poměru ¼ lihu s horkou vodou a kapkou jaru. Tuto směs nalijte na led a ten se rozpustí. Přebytečnou vodu ale nezapomeňte odhrnout, aby znovu nezmrzla.
- Lógr alias kávová sedlina
Po přípravě kávy nevyhazujte kávovou sedlinu. Je totiž multifunkční. Tak jako ji v létě můžete použít na slimáky, v zimě ji můžete použít na led. Sedlina totiž obsahuje dusík, který snižuje bod tání ledu.
- Ocet
Kyselina octová sice snižuje bod tání ledu, led ale plně nerozpouští. Proto se doporučuje ocet namíchat ve stejném poměru s horkou vodou a nalít tento roztok na led. Dbejte na to, abyste přebytečnou vodu odklidili, a ona vám tak znovu nezamrzla na cestě.
- Chlorid vápenatý
Stejně jako kamenná sůl rozpustí led opravdu rychle. Je ale tou ekologičtější verzí. Funguje v teplotním rozmezí -18 až -1 °C. Najdete ho v každém obchodě s domácími potřebami. Podobně lze využít i chlorid draselný či chlorid hořečnatý. Chlorid hořečnatý je ve skutečnosti ještě mnohem více ekologický než chlorid vápenatý a jeho schopnost sahá až k -25 °C.

Tip na závěr: Na trhu se také začínají objevovat takzvané keramické posypy. Jsou šetrné k přírodě, jedná se totiž o drcený expandovaný jíl, který během tání vystupuje na povrch. Když posypaná plocha opět zamrzne, drží se na povrchu náledí, takže znovu nemusíte sypat. Po zimě stačí zamést. Když se dostane do půdy, je to jen výhoda.