5 tipů, jak zlepšit kvalitu vzduchu doma nebo v kanceláři

Děláme to nevědomky po celý život. Nemůžeme bez toho žít. A přitom to často zanedbáváme. O čem je řeč? O správném dýchání. Spousta lidí si totiž ani neuvědomuje, jak je kvalita vzduchu důležitá. Pokud je špatná, může vést k řadě zdravotních problémů, jako jsou astma, alergie, ekzémy, nesoustředěnost, únava, pálení očí, dýchací problémy a mnoho dalších. V tomto článku vám poradíme, jaké kroky podniknout, aby se vám dýchalo lépe doma i v kanceláři.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

1) Pravidelně větrejte

Správné větrání je jednoduchá a nejlevnější cesta, jak zlepšit kvalitu vzduchu v místnosti. Cirkulace čerstvého vzduchu pomáhá odstraňovat stojatý těžký vzduch a zároveň pomáhá snižovat úroveň vlhkosti, a zabraňuje tak riziku vzniku plísní. Závan čerstvého vzduchu rozptyluje pachy a látky znečišťující vzduch, což je obzvláště důležité u prostor, ve kterých dochází k větší aktivitě, jako je například obývák, kuchyně nebo kancelář. Při větrání je nutné brát v potaz roční období. Zatímco v zimě byste měli větrat s dokořán otevřenými okny několikrát za den, ale jen na pár minut, v teplejších měsících mějte otevřenou mikroventilaci po delší dobu.

2) Pořiďte si čističku vzduchu

Čističku vzduchu ocení alergici, kuřáci, ekzematici, malé děti, majitelé domácích mazlíčků nebo nemovitostí v blízkosti rušných cest… Zkrátka všichni, kteří chtějí mít doma zdravější prostředí. Čistička pohltí malé částice, které jsou součástí vzduchu, jako je například prach nebo pyl. Dokonce vzduch zbaví také bakterií a virů a až 96 % polétavých částic. V dnešní době si můžete vybrat z široké nabídky těchto spotřebičů. Investice do čističky není sice úplně nejlevnější, ale rozhodně se vyplatí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

3) Pěstujte rostliny čistící vzduch

Kromě čističky vzduch efektivně zbaví škodlivin i některé rostliny. Kromě toho, že dokážou odstranit ze vzduchu výpary z laků, ředidel, PVC a jiných zdravotně závadných látek, zvlhčují vzduch a tlumí zvuk. Navíc zútulní jakýkoliv prostor. Za čističky vzduchu je považován například tchýnin jazyk, lopatkovec, aloe vera, břečťan nebo zelenec. Jedná se o nenáročné a odolné rostliny, péči o ně zvládne snad každý.

4) Přejděte na non toxic čisticí prostředky

Věděli jste, že některé čisticí přípravky obsahují chemikálie, které mohou uvolňovat do vzduchu nebezpečné výpary? Abyste minimalizovali toto riziko, volte čisticí prostředky, které jsou založeny na přírodní bázi a jsou netoxické vůči životnímu prostředí. Pokud se nevyznáte ve složení a neumíte rozlišit mezi skutečně non toxic výrobky a greenwashingem, používejte na úklid jen obyčejnou jedlou sodu s octem. A rázem máte účinný prostředek za minimum peněz!

5) Dodržujte čistotu

Prach a nečistoty, které se hromadí ve vašem domě nebo kanceláři přispívají ke špatné kvalitě vzduchu. Vlhkým hadříkem nebo prachovkou z mikrovlákna odstraňte z povrchů, dekorací a nábytku nečistoty. Pozornost věnujte také lištám, parapetům nebo ventilátorům. Pravidelně vysávejte a vyklepávejte menší koberce, polštáře, deky a peřiny.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel pomůže zlepšit kvalitu vzduchu. Lépe dýchat totiž znamená lépe žít.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---