4 údaje, které po vás firma nesmí vyžadovat 

Ptá se vás firma na údaje, které vám nejsou příliš příjemné, a máte pocit, že na tyto otázky se vás personalisté nesmí ptát? Nenechte se oklamat, protože skutečně existují údaje, které po vás firma nesmí vyžadovat. Následně nemusíte personalistům na otázky odpovídat, protože jde o vaše citlivé údaje, jež si můžete nechat čistě jen sami pro sebe. 

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co po vás firma nesmí vyžadovat za údaje?

Sedíte na pohovoru a rozhovor se zaměřuje k tématu, který vám není příjemný? Jinými slovy se vás personalisté začali ptát na vaše majetkové poměry, a to formou, jež se vám nelíbí? Na tyto otázky nemusíte odpovídat. Personalista by se neměl ptát na to, zda máte automobil, rodinný dům nebo chatu. Popřípadě jaké jsou vaše rodinné finance. Jedná se čistě jen o vaši věc, která je maximálně soukromá. Snažte se personalistům vysvětlit, že jde o citlivé údaje, a odpovídat tedy nebudete. Každý rozumný personalista by to měl pochopit. Rozhodně to není důvod k odmítnutí.

Na pohovoru se vás firma nesmí zeptat ani sexuální orientaci. I toto je považováno za velice citlivý údaj. Už vůbec vás nesmí personalista odmítnut z důvodu sexuální orientace. Opět se jedná čistě jen o vaši věc, kterou můžete skrývat po celou dobu zaměstnání. Bude záviset na vás, zda ji následně někomu sdělíte, či nikoliv. Sexuální orientace ale nemá žádné spojení s vykonáváním práce nebo uzavřením smlouvy.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co po vás společnost nesmí vyžadovat dále?

Zaměstnavatel se vás zároveň nesmí zeptat na náboženství. Podobně jako sexuální orientace je toto čistě jen vaše záležitost. Už jen z logického hlediska je vám nejspíš jasné, že ani samotné náboženství nemá vliv na vykonávání práce nebo podpis smlouvy. Pokud by se tak dělo, jedná se o hrubé porušení zákoníku práce ze strany personalistů společnosti. Na pohovoru po vás personalisté nemohou vyžadovat ani číslo občanského průkazu, rodné číslo nebo číslo řidičského oprávnění. Tyto údaje se mohou vyžadovat až při dohodě a podpisu smlouvy.

Rozsah informací, které firmy mohou sbírat o uchazečích a zaměstnancích, by měl vždy odpovídat pracovní pozici nebo souviset s uzavřením pracovní smlouvy, jak uvádí internetový portál Práce.cz.

Zdroj: Práce.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Mé jméno je David Novák a pro internetový magazín iBydlení.cz píšu články zaměřující se převážně na interiér a zahradu. Obor bydlení mi je blízký, a tak nemám problém se zaměřit prakticky na jakékoliv téma.

Nejnovější články

--- Další články autora ---