4 účinné tipy, jak udržovat pořádek v dětském pokoji

Ode dne, kdy se staneme rodiči, se naše uklízení posune na novou a dosud neprozkoumanou úroveň. V případě dětského pokojíčku brzy zjišťujeme, že uklidit ho na delší dobu je prakticky nemožné. Všude se válející hračky, drobky od rohlíku, kostičky Lega číhající na svou oběť. Zní vám to povědomě? V tomto článku vám dáme 4 tipy na to, jak v pokojíčku udržovat alespoň jakýsi řád.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

1) Vsaďte na úložné boxy…

Nepostradatelným pomocníkem jsou úložné boxy různých tvarů nebo velikostí, které během chvilky pojmou veliké množství různých věcí. Vybírejte primárně takové, které jsou opatřené víkem. Takhle vám na věci v boxech nebude sedat prach a budete je moci navíc stavět na sebe. Ideálním řešením je pořízení sestav typu Ikea Kallax, do kterých můžete boxy jednoduše vložit. A voilà – pokojík je uklizený raz dva. Abyste měli přehled, co je ve které z nich, můžete je popsat, opatřit je štítky, obrázky apod.

2) … i jiné úložné prostory

Součástí každého dětského pokojíčku by měly být další úložné prostory, jako jsou například postele s výsuvným šuplíkem na polštář, peřinu, pyžamo a ložní prádlo, psací stůl se šuplíky na věci do školy nebo na kreativní tvorbu, skříně na oblečení, poličky apod. Takto bude dítě vědět, že každá věc má své místo. Jednou za čas pokojík projděte a vyřaďte staré hračky, oblečení a další nepotřebné věci. Taky z pokojíku odstraňte věci, které do něj nepatří.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

3) Učte děti pořádku

Důležité je, aby se děti učily odmalička domácím pracím. Samozřejmě úměrně svému věku. Dejte jim kupříkladu malý kyblíček s vodou a hadříkem a společně utřete prach. Pojměte tyto činnosti jako zábavu. Můžete je dělat za doprovodu hudby, společného zpěvu, básniček nebo můžete dítě namotivovat tak, že navrhnete závodění o nějakou odměnu. Jediným limitem je zkrátka vaše fantazie.

4) Udělejte z úklidu tradici

Velmi pomáhá pořídit dítěti do pokojíku koš na odpadky, koš na špinavé prádlo, případně další věci, které úklid značně zjednoduší. Udělejte si také seznam toho, co by mělo dítě za týden udělat, nebo mu vyrobte něco jako obrázkový rozvrh hodin s jeho povinnostmi, který připevníte třeba na lednici. Opět dítě můžete za jeho snahu odměnit.

Samozřejmě mějte realistická očekávání. Je jasné, že každý člověk má jiné představy, co se za pojmy „uklizený pokoj“ skrývá. Snažte se tedy alespoň dojít k nějakému kompromisu, který bude vyhovovat všem.

Zdroje:
https://www.thespruce.com/clean-a-kids-room-in-15-minutes-1900095https://www.ikea.com/us/en/cat/kallax-series-27534/

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---