Jak správně osvětlit kuchyň?

Při zařizování kuchyně jste nepovažovali osvětlení za příliš důležité? Pak jste se dopustili obrovské chyby, protože osvětlení hraje důležitou roli v jakékoliv místnosti nacházející se ve vašem bytě nebo rodinném domě. Při výběru osvětlení do kuchyně se držte pravidel, které vám pomohou vybrat to správné světlo. Víme, jak na to!

Vybíráme osvětlení do kuchyně

Nyní se podíváme na jednotlivá pravidla, kterých byste se měli držet. Hlavní zdroj světla se bude nacházet na stropě, což je pochopitelné. Je potřeba ale myslet na to, že to není pouze o pořízení hlavního zdroje světla. V kuchyni se bez vedlejších zdrojů osvětlení neobejdete. Hlavní zdroj světla by se měl nacházet uprostřed místností. Osvětlíte tím celou místnost. Pokud máte větší místnost, musíte vybrat hlavní zdroj světla dostatečně velký na to, aby dokázal prosvětlit opravdu každý centimetr prostoru.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Dále je potřeba se zaměřit na pracovní desku, kterou je kuchyňská linka. Dnes si můžete pořídit vedlejší zdroj světla přímo pod skříňky v podobě LED pásku. Vy tak přídavné světlo ani neuvidíte. Jen ho následně stačí zapnout, a rázem tak máte o další zdroj světla více. Zvlášť ve chvíli, kdy víte, že vám přídavné světlo osvětlí celou pracovní desku. Ideálním vedlejším zdrojem světla jsou kvalitní LED pásky, protože se dají nainstalovat prakticky kdekoliv. Kromě toho ruší dojem umělého světla, které naopak může vyvolávat hlavní zdroj světla.

Barva osvětlení a pár faktorů

Vrátíme-li se k předchozím odstavcům, je potřeba ještě zmínit fakt, že dostatečné množství světla mimo jiné zvětší i prostor, alespoň po optické stránce věci. Budete tak mít pocit, že je vaše kuchyň větší. V kuchyni je dobré prosvětlit nejenom pracovní desku, ale i jídelní stůl. Tady můžete zvolit menší závěsná osvětlení, která budete zapínat jen ve chvíli, kdy se budete chystat k jídlu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Kromě osvětlení je důležité vybrat i vhodnou barvu světla. Umělé světlo by se podle pravidel mělo podobat tomu, co se nachází během dne ve venkovním prostředí. Je důležité se také zaměřit na studené světlo. To je vhodné převážně k práci. Bude se tedy hodit při výběru LED pásek pro pracovní desku. Denní barvu osvětlení volte naopak při výběru hlavního zdroje světla. Není tedy špatné mít jeden hlavní zdroj světla a další dva vedlejší. Jedno vedlejší světlo bude osvětlovat pracovní desku a druhé vedlejší osvětlení se bude zaměřovat naopak na jídelní stůl.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Mé jméno je David Novák a pro internetový magazín iBydlení.cz píšu články zaměřující se převážně na interiér a zahradu. Obor bydlení mi je blízký, a tak nemám problém se zaměřit prakticky na jakékoliv téma.

Nejnovější články

--- Další články autora ---