Výzkumy provedené mezinárodním týmem ukazují, že slavný valašský kníže Vlad III. Drákula přezývaný též Napichovač či Narážeč byl možná ještě krvavější, než se dosud předpokládalo. Rozbory jeho dopisů totiž naznačují, že mohl při pláči místo slz ronit krev.
Drákula možná trpěl vzácnou nemocí
Pláč krve neboli hemolakrie není lidstvu nijak neznámý. V historických záznamech lze dohledat případy až do 16. století, je však velmi pravděpodobné, že jde o mnohem starší poruchu. Vědci však v rámci nové studie odhalili, že by touto výstředností mohl trpět také Vlad Napichovač, který je mnohými považován za inspiraci pro postavu upířího hraběte Drákuly. Pokud tedy tento panovník skutečně ronil krev, budí jeho brutální a drsný životní příběh o to více děsu.
Vlad III. Drákula proslulý nelítostný a brutální panovník 15. století, který byl známý zejména svou neúprosnou obranou Valašska, historického území ležícího v těsném sousedství Sedmihradska neboli Transylvánie. Drákula se do učebnic dějepisu zapsal především osobitým způsobem poprav, a sice napíchnutím obětí na ostrý dřevěný kůl. Podle odhadů by mohl mít na svědomí zhruba 80 000 obětí, přičemž drtivá většina zemřela právě na těchto kůlech. Proto si také vysloužil své nelichotivé přezdívky Napichovač a Narážeč.
Vědci dokázali odebrat vzorky z dopisů bez zničení dokumentu
Přestože pak řada lidí zná pouze tuto krutou stránku valašského knížete, ve skutečnosti však Vlad III. plnil také celou řadu běžných vladařských povinností, včetně posílání důležitých dopisů. A právě tři z těchto na první pohled nezáživných administrativních listin se staly předmětem analytického výzkumu týmu vědců, který chtěl z těchto dopisů vyčíst některé dosud neobjevené informace. Při rozboru chemického složení se pak odborníci nestačili divit.
Na papíře totiž byly přítomny otisky ruky, které s největší pravděpodobností pochází od samotného Vláda Drákuly. Aniž by přitom poškodili historický dokument, dokázali vědci z povrchu listiny odebrat dostatek materiálu pro další výzkum. Za tímto účelem nanesli na papír vrstvu látky zvané etylenvinylacetát (EVA), kterou následně odstranili a analyzovali pomocí hmotnostní spektrometrie. Výsledkem byla detekce více než stovky lidských peptidů a několika proteinů, které na papíře odpočívaly celá staletí a čekaly, až budou moci vyprávět svůj příběh.
Výsledky rozboru jsou stále rozporuplné
Složením těchto základních stavebních prvků lidského těla pak odborníci v laboratoři dokázali učit, v jakém zdravotním stavu vládce v době kontaktu s dopisem byl. Rozbory pak ukazují, se nejspíš potýkal s nějakou formou zánětlivého onemocnění, nejpravděpodobněji dýchacích cest či kůže. Právě proto tak mohl trpět i hemolakrií, která by podtrhovala jeho pověst.
Přestože nelze s jistotou říci, že vzorky odebrané z dopisu patří skutečně Drákulovi, jelikož nejspíš nebyl jedinou osobou, která se těchto dokumentů dotýkala, a zanechala tak po sobě na dopisu svou biologickou stopu, lze se domnívat, že autorovy otisky by na papíře byly s jistotou nejvýraznější. Je tedy možné, že Vlad III. budil hrůzu nejen svými praktikami, ale také krví, která mu prýštila přímo z očí.
Zdroje:
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.analchem.3c01461
https://arstechnica.com/science/2023/08/vlad-the-impaler-may-have-shed-tears-of-blood-study-finds/
https://www.sciencealert.com/vlad-the-impaler-dracula-namesake-cried-tears-of-blood-study-suggests
https://www.businessinsider.com/dracula-vlad-the-impaler-sick-cried-blood-say-scientists-2023-8